Adıyaman Otelleri

Adıyaman

Anadolu topraklarının en köklü geçmişlerinden birine sahip olan Adıyaman, hem kültürel zenginliği hem de doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir. Yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlayan Adıyaman, görkemli görünüşünün yanında oldukça mütevazi bir şehir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Adıyaman, kuzey ve güney bölgelerinde farklı iklimlere sahiptir. Kuzey kısmı kışın Doğu Anadolu'nın sert ve soğuk iklimine sahipken, güney kısım yazları kurak, kışları ise ılıktır.

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Kommagene Krallığı'na ev sahipliği yapan Adıyaman'a gezi amaçlı pek çok tur yapılmaktadır. Bu nedenle şehirde konaklamak isterseniz, pek çok konforlu Adıyaman Otelleri bulunmaktadır. Adıyaman'da özellikle Güneydoğu Anadolu yöresine benzerlik göstermektedir. Baklagil, et, buğday, sebze temelli olan Adıyaman mutfağında en leziz yemek ve salataları deneyebiliriz.

Bu Anadolu şehri kültürel açıdan oldukça zengin olduğu için, Adıyaman'da gezilecek yerler oldukça fazladır... Adıyaman denilince akla ilk gelen Kommagene Krallığı'dır... ''Genler Topluluğu'' anlamına gelen Kommagene, Grek ve Perlerin farklı dini inanç, kültür ve sosyal farklılığıyla bir arada yaşamanın en güzel örneklerinden biridir. Toros Dağları'nın farklı yollarla kesiştiği yerde kurulan bu krallık, Suriye'nin Kuzeyi, Pınarbaşı, Fırat Nehri, Toroslar'a kadar yayılmış bir bölgeyi kapsar... Pers Kralı Darius ile Büyük İskender'in akrabası olan bir hükümdar olan Kallinikos tarafından kurulan bir krallıktır.

Nemrut Dağı ise, Kommagene için önemli yerlerden bir tanesidir... UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren Kommagene eserleri, dev heykeller ve tümülüsler ile çevrilidir. En güçlü dönemini Antiokhos döneminde yaşayan krallığa ait eserler oldukça dikkat çekmektedir. Kral Antiochos'un tümülüsü yani mezarı, piramit şeklinde yükselti şekilde yapılmıştır. 50 metre yükseklikte ve 150 m çapındadır. Çevresine toprak açılarak teraslar açılömış, arkası dönük durumda koltukta oturur durumda heykeller bulunmaktadır. Zeus, Oromasdes, Krasl Antiochos, Herakles, Ares, Apollon, Mithra, Helios, Hermes, Tcyche – Fortuna tanrılarının bulunduğu heykeller dünyada da oldukça ünlüdür.

Kommagene Krallığı'nın başkenti Arsameia'dır. Arsemez tarafından kurulan ve krallığın yazlık başkentidir. Mithridathes Callinichos'un mezar tapınağı ve sarayının bulunduğu bı yerde, tören yolunda bulunan Mitras kabartma steli, ayin platformunda Antiochos-Heraklas tokalaşma steli ve Anadolu topraklarının en büyük Grekçe yazıtı burada bulunmaktadır. Yazıtın hemen yanında derin bir tünel ve dehliz bulunmaktadır. Doğu Teras, merdivenlerde çıkılan tanrılar, atalar galerinden ve sunaktan oluşan bir yerdir. Burada tanrıların başlarından oluşan galeri de Antiochos'ta bulunur. Batı-Kuzey Teras'ında ise Kralın tanrılarla selamlaşması ve aslan horoskoptur.

Gerger Kalesi yine Arsamez tarafından M.Ö. 2. yüzyılda Fırat Nehri'nin çevresinde yer alır. Perre Antik Kenti ise, Kommagenelilerin önemli bi yerleşim merkezidir. Perre Antik Kenti'nde bulunan kaya mezarları ve mezarlardaki kabartmalar dikka çekiyor. Cendere Köprüsü ise, Cendere Çayı'nın en dar bölümünde tek kemerli olarak yapılmış bir köprüdür. Roma İmparatoru Septimus Severus ve ailesi adına yaptırılmıştır.

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global