Bakü Otelleri

Bakü

Bakü Azerbaycan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Hazar Denizi’nin batı kıyısında yer alan Bakü, Kafkaslar’ın en büyük şehri olmasının yanı sıra önemli bir kültür ve ticaret merkezidir. Denize kıyısı olması sebebiyle bir liman kenti olan Bakü Azerbaycan’ın kalbi ve Hazar Denizi’nin en önemli limanıdır. Aynı zamanda Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı'nın çıkış bölgesidir. Şehre gittiğinizde konaklayabileceğiniz Bakü otelleri oldukça fazladır.

Geçmişte İpek Yolu'nun önemli duraklarından birisi olan Bakü, İslam, Sovyet ve Türk kültürünün bir araya geldiği bir şehirdir. Azerbaycan’ın kültür üssü olan Bakü’de ülkenin ilk operası, ilk ulusal tiyatrosu ve ilk kütüphanesi açılmıştır. Tiyatro, kütüphane, sinema gibi kültürel mekanlara sıkça rastlanan Bakü’de gezilecek yerler listesi oldukça kabarıktır. Bu listenin başını; Paris’teki Sen Irmağı kıyısında yer alan parktan sonra Avrupa’nın en büyük milli parkı olan Bakı Bulvarı çeker. Kız Kulesi, Nizami Caddesi, Bakü Hayvanat Bahçesi, Alev Kuleleri, Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, İçeri Şehir, Şirvanşahlar Sarayı, Uluslararası Mugam Merkezi, Ateşgah, Azerbaycan Devlet Filarmonisi, Bakü Kristal Salonu ve Bayram Meydanı Bakü’de görülecek yerler arasında bulunur. Bunların yanı sıra 5 bine yakın basılı eser barındıran Azerbaycan Milli Kütüphanesi, şehirde görülmesi gereken yerlerdendir. Burada Antik Çağ ve Orta Çağ’dan kalma pek çok el yazması eseri görmek mümkün.

Azerice Bakı olarak telaffuz edilen Bakü, “Rüzgarlı Şehir” anlamına gelmektedir. Adının hakkını veren şehir yaz kış oldukça rüzgarlıdır. Kışın üşüten yazın ise serinletmekten ziyade sıcaklık yayan bir rüzgarı olan Bakü’yü ziyaret etmek için en uygun zamanlar mayıs, eylül ve ekim aylarıdır. Diğer vakitler ya çok sıcak ya da serin ve rüzgarlıdır.

Bir seyahat dergisine göre Bakü gece hayatı, dünyada deneyimlenmesi gereken 10 yerinden biridir. Genellikle Fıskıye Meydanı çevresinde toplanan mekanlarda gece eğlenceleri gerçekleşir. Burada iş adamlarından öğrencilere kadar herkesin eğlenebileceği bütçe ve özellikte mekanlar yer alır.

Bakü’de ulaşım gelişmiştir. Şehir içi ulaşımı, Kafkasya’nın en uzun ve en kalabalık metrosu olma özelliğine sahip olan Bakü metrosu ile sağlanır. Metronun yanı sıra otobüs, minibüs, tramvay ve tramvay da Bakü’de şehir içi ulaşımını kolaylaştıran araçlardandır.

Bakü’de alışveriş için en iyi adres, eğlence mekanlarının toplandığı Fıskiye Meydanı’nda yer alan mağazalardır. Bu meydan ve etrafındaki caddeler araç trafiğine kapalı olup pek çok lüks alışveriş mekanına ev sahipliği yapmaktadır.

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global