Batum Otelleri

Batum

Batum Gürcistan'da, Acara Özerk Cumhuriyeti'nin başkentidir... Türkiye'ye oldukça yakın olan Batum, ulaşımı kolay, vize istemeyen ve köklü kültürü ile dikkat çeken şirin bir şehirdir. Bakü-Ceyhan Boru Hatta'nın son bulduğu bir kent olan Batum, limanı ile de ticari anlamda gelişmiştir.Gürcistan'ın gülen yüzü olan Batum, günden güne gelişerek turizm açısından da önem kazanmıştır. Bu güzel şehre gelip, konaklamak isterseniz birbirinden hoş Batum Otelleri'ni sizlere tavsiye ederiz.

Batum ilk başta ''Batis'' adınya bir Yunan kolonisi tarafından kurulmuştur. Daha sonra Pers İmparatorluğu, Pontos Krallığı, Romalılar'dan sonra ise Ortaçağ'da Moğollar'ın egemenliğindedir. Kanuni tarafından 16. yy'da fest edilen Batum, Lazistan Sancağı'nın merkezi olmuştur. 1. Dünya Savaşı'nda sonra Gürcistan'a bağlanan Batum, daha sonra Sovyetler'e bağlanmıştır. Bu dönemde Rus komutanların yazlık evlerinin bulunduğu şehir, turizm ile iç içe olmaya devam etmiştir.

Batum hemen bir adım ötenizde farklı kültürü ve farklı mimarisiyle kolayca gezebileceğiniz bir şehirdir. Bir tarafta yüksek gökdelenlerin bulunduğu şehirde, bir yandan tarihi kiliseleri görebilirsiniz. Bu açıdan Batum'da gezilecek yerler oldukça fazladır... Akşamları ışıldayan şehirde Batum Bulvarı'nı gezebilirsiniz. Palmiyeler ve heykeller ile donatılan bu bulvar, sahil şeridinde akşam yürüyüşleri için birebir... Medea Heykeli ise, Batum'da dolaşırken mutlaka göreceğiniz bir heykeldir. Avrupa Meydanı'nda bulunan bu heykel, elinde tuttuğu altın post ile her yerden görülebilir. Efsanelerin yaşandığı bu yerde, altın post Yunanlılar için zenginliğin ve iktidarın sembolüdür.

Ali ve Nino Heykeli yine Batum'da en dikkat çeker yapılar arasındadır. Gürcü bir genç kız ve Azerbaycanlı bir delikanlının aşkını anlatan Ali ve Nino öyküsünden ilham alınarak yapılmıştır. Batum'un 10 km ilerisinde yer alan ve dünyanın en büyük 2. botanik bahçesini mutlaka gezmelisiniz. Orta Camii ise Batum'da bulunan tek camidir. Sovyetler zamanında kapatılan cami, şu anda müftülük binası olarak hizmet veriyor. Roma döneminde yapılan ve 12 havariden biri olan Aziz Matthias'ın anıt mezarının yer aldığı Apsaros Kalesi'ni görmelisiniz. St Nikolas Kilisesi ise Piazza Meydanı'nda bulunan tarihi yapılardan bir tanesidir.

Batum'da en güzel Karadeniz ve Gürcü yemeklerini deneyebilirsiniz. Tuzsuz sulguni peyniri, armut şuyu, harço çorbası, hinkal adında mantı, Karadeniz pidesine benzeyen haçapuri, bir türü meze olan badricani, peynirli mısır unu olan elarci ve silor yemeğini mutlaka denemelisiniz. Gece hayatıyla ünlü olan Batum'da eğlenceli vakitler de geçirebilirsiniz.
 

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global