Foça Otelleri

Foça

Foça, İzmir'in kuzeyinde yer alan bir ilçedir. Şehir merkezine uzaklığı 64 kilometre olan Foça'nın komşuları; Menemen, Çandarlı, Ege Denizi ve İzmir Körfezi'dir. M.Ö 11. yüzyılda kurulduğu bilinen Foça eski bir İyon kentidir. Geçmişte civar sularında yaşayan foklardan dolayı Phokaia adını alan Foça günümüzde İzmir'in en popüler sahil kasabalarından biridir.

İyonyalılar dışında Cenevizlilerin, Çaka Beyliği'in, Saruhanoğulları Beyliği'nin ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Foça bugün önemli arkeojik alanlarımızdandır.

Eski ve Yeni Foça olarak ikiye ayrılmış olan Foça'nın Eski olarak nitelenen kısmı kültürel değerlerini korumayı başarandır. Burada hâlâ balıkçı tekneleri sıra sıra dizilmekte, kadınlar balıkçı ağlarını onarmakta, taş evler daracık Foça sokaklarında sıralanmaktadır. Yani tam olarak şirin bir sahil kasabası görünümü ve yaşamı hakimdir. Yeni Foça ise yeni yerleşim yerlerinin bulunduğu bölgedir.

Foça'ya Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Etkisinde olduğu ılıman iklimin getirisi olarak yıl boyu denizel ve yumuşak bir havaya sahip olan Foça'ya gitmenin zamanı olmaz denilse yeridir. Ziyaretçilerine dört mevsim de farklı güzellikler sunan ilçeye en çok yaz aylarında akın yapılır. Foça'ya ulaşmak için havayoluyla İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na gelebilir, sonrasında otogardan kalkan minibüsler ile Foça'ya ulaşabilirsiniz. Foça otelleri bu yolculuk sonrasında sizi ağırlamak için hazır bir şekilde bekliyor olacaktır.

Foça'da Gezilecek Yerler

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Foça köklü bir geçmişe sahiptir ve bunun sonucu olarak tarihi değerleri oldukça fazladır. Foça'da görülecek yerler arasında; Akdeniz Foku kolonilerin yaşam alanı olan Siren Kayalıkları yer alır. Mitolojide de adından sıkça bahsedilen bu kayalıklar bir ada kümesidir. Burayı görmek için, tekne turlarına katılabilirsiniz. Bu tekneler kayalıkların sevimli sakinleri olan fokları rahatsız etmemek adına kıyıya yaklaşmadan düzenlenmektedir. Eski Foça ve Yeni Foça arasında uzanan 23 kilometrelik uzunluğa sahip yoldan geçip, Frigya Tepesi'ni görmek de ayrı bir güzeldir. Bu tepeye akşam üzeri çıkarak ufuk çizgisini izleyebilirsiniz. Merkeze 7 kilometre mesafede bulunan Taş Ev de görülmesi gerekenlerdendir. Likya ve Pers mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Taş Ev bir anıt mezardır. Bunun yanı sıra Foça'nın tarihi hamamları ve şimdilerde amfi tiyatro olarak kullanılan Beş Kapılar Kalesi görülmeye değer olan Foça güzelliklerindendir.

Foça plajları ise başlı başına bir doğa harikasıdır. Karakum Plajı bu plajların en popüleridir. Foça Halk Plajı ve Eski Foça ile Yeni Foça arasında bulunan, sessiz güzel Sazlıca Plajı yüzme keyfini sonuna kadar çıkarabileceğiniz plajlardır.

Foça Mutfağı

Ege Mutfağı'nın eşsiz lezzetlerine sahip olan Foça'da; brbirinden lezzetli zeytinyağlı yemekleri tadabilir, denizden yeni çıkmış taze balığın lezzeti karşısında büyülenebilir ve binbir çeşit ottan oluşan farklı mezelerin keyfini sürebilirsiniz. Üstelik bunu sahil kenarında yer alan salaş bir balık lokantasında yaparsanız keyfinizin ikiye katlanacağından emin olabilirsiniz.

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global