Gulnar

Tarihi Hititlere kadar uzanan Gülnar, Mersin’in bir ilçesidir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ilçe, bu medeniyetlerden birçok eseri halen bünyesinde barındırmaktadır. Farsça “nar çiçeği” anlamına gelen Gülnar ilçesi denizden 950 metre yükseklikte, Torosların kucağında, Taşeli platosu üzerindedir.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Gülnar’da Gezilecek Yerler listesine göz atalım. Tırnak Köyü yakınlarında sarp bir tepenin üzerinde 750 metre uzunluğunda 150 metre genişliğindeki düzlükte yer alan Kırshu (Meydancık) Kalesi; konumu ve savunmadaki önemi nedeniyle asırlar boyunca güvenli bir yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır. Milattan önce 7. Yüzyılda Luvi Kral ailesinin kurduğu kent; milattan önce 5-4. Yüzyıllarda Perslerin askeri ve idari kenti, milattan önce 3-2. Yüzyıllarda Mısır Krallarının garnizonu olarak kullanılmıştır.

Anıtsal giriş kapısı, tepenin doğu eteğinde bulunan mezar, Pers kabartmaları ve Helenistik Çağa ait sikkelerin çıkarıldığı Konak görülmeye değerdir. Zeyne (Sütlüce) Kasabasında bulunan ve Şeyh Ali Semerkandi Türbesi olarak da bilinen Zeyne Türbesi, Beylikler döneminden kalma bir eserdir. Külliye olarak inşa edildiği tahmin edilen yapı grubundan sadece türbe şimdiye dek ayakta kalabilmiştir. Şeyh Ömer köyünde bulunan Şeyh Ömer Türbesinde Bahri Ölüm adlı Kur’an tefsirinin yazarı yatmaktadır. Sekizgen planlı olan Türbe, düzgün kesme taşlarla örülmüştür.

Gülnar ilçesini gezdikten sonra Mersin çevresinde bulunan gezilecek yerlere göz atmak isterseniz; Köşekbükü Mağarası, Anamur Çayı, Mamure Kalesi, Ilısu Şelalesi, Yerköprü Şelalesi, Dağpazarı Kilisesi, Akçakıl Koyu, Olba Antik Kenti, Uzuncaburç Kalıntıları, Mezgit Kale, Limonlu Çayı, Kanlıdivane, Kayacı Vadisi, Tarsus Şelalesi, Belenkeşlik (Kız) Kalesi, Hz. Mikdat Camii ve Cennet-Cehennem Mağaraları Mersin’de gezilebilecek yerlerdir. Gülnar’da yorucu bir geziden sonra dinlenmek isterseniz Gülnar Otelleri misafirlerine konforlu bir konaklama imkânı sağlamaktadır. Gülnar’a kara yolu ya da Adana havaalanı aracılığıyla hava yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global