Güre

Güre, Balıkesir’e bağlı olan Edremit ilçesinin bir beldesidir. Edremit Körfezi’nde yer alan belde; kartpostallık görüntüler sunan deniz manzarası, yemyeşil çam ağaçlarından yayılan yüksek oksijenli havası, çok eski çağlardan bu yana şifa dağıtıcısı olarak bilinen Afrodit kaplıcaları ve konuklarına en iyi hizmeti sunabilmek için var güçleri ile çalışan Güre otelleri ile huzur arayanların mutlaka gidip görmesi gereken yerler arasındadır.

Tarihinin Milattan Önce dördüncü yıllara dayandığını gösteren buluntulara sahip olan Güre gezilecek yerler bakımından zengindir. Kavurmacılar Köyü’nde ve Konak’ta beldenin geçmişine ışık tutan toprak eşyalar bulunduğu için gezi görülebilir. Bunun yanı sıra Tahtakuşlar Köyü’nde yer alan köy ile aynı ismi taşıyan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi Güre’de görülecek yerler arasındadır. Bu müzede Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türk boylarının ilginç kalıntılarını ve eski adıyla İda Dağı olan Kazdağı’nın efsanelerini gözlemleyebilirsiniz. Doğal güzellikler arasına kurulu olan bu müze, Türkiye’de bir köyde kurulan ilk sanat galerisi olma özelliğine sahiptir.

Dünyanın en çok oksijen üreten ikinci yeri olan Kaz Dağları’nın eteklerinde yer alan beldede Kazdağı Milli Parkı da görülmeye değer güzelliktedir. Burada, dünya üzerinde yalnızca Kaz Dağları’nda bulunan Kazdağı köknarını ve yeşilin binbir tonunu çok başarılı bir şekilde yansıtan Karaçam, Kestane, Çınar ve Kızılağaç gibi farklı türlerden oluşan bitki örtüsünü görebilirsiniz.

Güre’ye gidildiğinde yapılması gereken bir diğer şey ise; çok eski çağlardan beri şifa dağıttığı söylenen Güre kaplıcalarına gitmektir. Afrodit kaplıcaları olarak da anılan Güre kaplıcaları tam bir şifa merkezidir. Öyle ki geçmişten günümüze pek çok tarihi metinde ve tarihi haritalarda bu kaplıcalardan söz edilmiştir. Pek çok hastalığı tedavi eden termal sular sayesinde beldeyi her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir.

Güre otel açısından oldukça zengindir ve otellerin her biri beldenin doğal yapısına zarar vermemek için büyük bir özenle inşa edilmiştir. Burada faaliyet gösteren tüm tesisler iş birliği yapmakta ve Güre’nin insana huzur aşılayan atmosferini bozmamaya büyük önem vermişlerdir. Zeytin ağaçları ile kaplanan Güre otelleri bunun en güzel örneğini oluşturur.

Yeşil ile mavinin kucaklaştığı, cennet yansıması bir yer olan Güre kilometre uzunluğunda bir sahil şeridine sahiptir. Dolayısıyla beldede termal ve doğa turizminin yanı sıra yaz turizmi de gelişmiş durumdadır.

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global