İran Otelleri

Popüler Shiraz Otelleri

İran

Tarihi milattan önce 4000 yılına kadar uzanan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve köklü Acem/Fars kültürünün devamı olan resmi adıyla İran İslam Devleti 1979 yılndaki devrimle birlikte günümüzdeki yapısına kavuşmuştur. Başkenti Tahran olan İran; birçok farklı etnik kimliğe ev sahipliği yapmaktadır ve nüfusu yaklaşık olarak 80 milyondur.

Tarihi boyunca başta fars medeniyeti olmak üzere birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan İran bu medeniyetlerden birçok eseri de bünyesinde barındırmaktadır. İran'da Gezilecek Yerler listesinin önemli bir bölümünü bu eserler kaplamaktadır. Gezilecek yerleri şehir şehir listeleyeceğiz. İran'ın başkenti konumundaki Tahran'da başlıca gezilecek yerler: Ulusal Mücevher Müzesi, Gülistan Sarayı, İran Ulusal Müzesi, Milad Kulesi, Azadi Anıtı, Niavaran Sarayı, Ayetullah Humeyni Anıt Mezarı, Tahran Çarşısı, Halı Müzesi, Sinema Müzesi ve Tahran Çağdaş Sanatlar Müzesi olarak listelenebilir.

İran'ın en önemli şehirlerinden Doğu Azerbaycan eyaletinin de başkenti konumundaki Tebriz'de konuşulan dilin Azerice'ye ve Türkçe'ye olan yakınlığı insanlarla anlaşmanızı oldukça kolaylaştıracak. Tebriz'de gezilecek başlıca yerleri listeleyecek olursak; 500 yıl önce yıkılmış olan Mesci-i Alişah'ın yerine yapılmış olan Arg-e Tabriz (Tebriz Kalesi), 4 bin yıl öncesinden kalma tarihi buluntuların da sergilendiği Azerbaycan Müzesi, 1465 yılında yapılmış olan Mescid-i Kabud (Gök Mescid) ve tarihi özelliği bulunan Kapalı Çarşı bu listenin başında yer alır.

Sanat eserleriyle ünlü bir şehir olan İsfehan'ın önemi; 16. yüzyılda bölgede çıkarılmış bazı madeni paraların üstünde yazan "İsfehan Dünyanın Yarısıdır!" yazısından da anlaşılabilir. Şehirdeki başlıca gezi mekanları ise; dünyanın en büyük meydanlarından biri olma özelliğine sahip Meydan-ı İmam, meydanın güneyinde yer alan Mescid-i İmam, kelime anlamı "Ali'nin Kapısı" olan Kakh'ı Ali Gapu Sarayı, meydanın doğu köşesinde bulunan Şeyh Lütfullah Mescidi, 20 sütunu bulunan ve bu sütunların görüntüsünün önündeki havuzda yansımasından dolayı 40 sütun olara anılan Cehel Soton, 14. yüzyılda yapılmış ve bir mimari hatadan ötürü Sallanan Minareler adını alan Munar Juban, İsfihan'ı ikiye bölen Zayendeh Nehri üzerinde bulunan 6 köprüden en önemlisi olan Si-o-se Pol'dir. Fars eyaletinin başkenti olan Şiraz'da gezilecek yerlerin başında savunma amacıyla yapılmış olan Kerim Han Kalesi ve Persepolis Kalıntılarıdır. Persepolis; Büyük Pers İmparatorluğu'nun merkezi ve Akamenidlerin tören merkezidir. Persepolis, Birinci Darius zamanında milattan önce 521 yılında yapılmaya başlandığı ve 150 yılda tamamlandığı tahmin ediliyor.

İran bu şehirler gibi birçok gezilecek mekana da ev sahipliği yapmaktadır. İran 1979 yılında gerçekleşen devrim ile İslam Cumhuriyeti sistemine geçti ve Şii mezhebi esaslarına dayalı İslam Hukuku sistemi ülkede uygulanmakta. Bu da İran seyahatinizde dikkat etmeniz gereken bazı esasların olmasına yol açıyor. Müslüman olsun veya olmasın bütün kadınların başlarını örtmesi gerekiyor. Erkeklerin ise şort giymeleri ve küpe takmaları yasak. Toplu taşımada genellikle kadın ve erkekler ayrı ayrı oturuyor ve ülkede alkol ve uyuşturucu da yasak. İran Otelleri her bütçeye hitap edebilen birçok konaklama alternatifiyle misafirlerini beklemektedir.

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global