İskenderun

Yunanca “Aleksandretta” yani “Küçük İskenderiye” olarak adlandırılan İskenderun, Türkiye’nin en güneyinde yer alan Hatay’ın bir ilçesidir. Tarih boyu pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve uğruna önemli mücadeleler verilmiş olan Hatay’ın Akdeniz’e bakan yüzü olan İskenderun; sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri, nefis yemekleri ve her biri birbirinden güzel İskenderun otelleri ile görülmeye değer bir yerdir.

Türkiye’nin önde gelen ilçelerinden biri olan İskenderun; tarihi geçmişi, kültürel yapısı, sanayi ve ticaretteki yeri, çeşitli turizm olanakları ve farklı dini inançların merkezi sebebiyle önem arz etmektedir. Bu kadar özelliği bir arada toplamayı başaran İskenderun’da gezilecek yerler de hayli fazladır.

Yılın her dönemi farklı bir tatta olan İskenderun’da isteyen Akdeniz sularında gönlünce bir yaz tatili geçirebilirken, isteyen doyulmaz manzaralar sunan, ilçenin seyir terası durumunda olan, İskenderun yaylalarına çıkıp doğa ile baş başa vakit geçirebilir. İlçe’den 14 kilometre uzaklıkta olan Nergizlik Yaylası bunlardan biridir…

İskenderun’da görülecek yerler listesi oldukça kabarıktır. Arsuz Rossus, Sutünlü Liman, Frank Limanı, Şato Kalıntısı, Şalen Kalesi, Sarıseki Kalesi, Bakras Kalesi, Yunus Sütunu, Mancınık Kilisesi, Yavuz Sultan Selim Kervansarayı, Sokullu Mehmet Paşa Kervansarayı ve İssos Harabeleri İskenderun’un en bilindik tarihi yerleridir. Ayrıca İskenderun’a 15 km. uzaklıkta yer alan Belen ilçesinde Osmanlı özelliklerini yansıtan pek çok han ve hamam bulunmaktadır.

İskenderun’a gitmişken Türk mutfağına damak çatlatan lezzetler bahşeden Hatay mutfağını keşfetmemek olmaz tabi ki! Bu keşif yolculuğuna, ilçeyle bütünleşmiş ve ünü artık ülke sınırlarını aşmış İskenderun karidesi ile başlayabilirsiniz. Jumbo karides olarak bilinen ve İskenderun Körfezi’nden başka hiçbir yerde bulunmayan bu karidesleri mutlaka tatmalısınız!

İskenderun’dan yemeden dönmemeniz gereken bir başka lezzet elbette ki künefe! Hatay’ın en meşhur tatlısı olan ve Türkiye’nin tanıtım videolarında yer alan bu lezzete kim karşı koyabilir ki zaten!?

Buralara kadar gelmişken, sevdiklerimizi küstürmek olmaz. Onlara da birer İskenderun hatırası götürmek isterseniz nar ekşisi, sumak, domates salçası, biber salçası ve tuzlu yoğurt gibi yöre halkının yapmış olduğu lezzetlerden satın alabilirsiniz. Ayrıca hoş kokulu bir bitki olan defneden yapılan defne sabunu da İskenderun’dan alınacak hediyelikler arasında...

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global