Mardin

Ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Mardin, bölgenin Dicle bölümü olarak isimlendirilen yerinde bulunmaktadır. Suriye ile sınır komşusu olan kent aynı zamanda Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt ile de komşudur. Milat öncesi yıllardan bu güne kadar pek çok farklı medeniyete ev sahibi olan kent tarihsel birikimi, doğal güzellikleri, verimli toprakları, farklı inançlara ait yapıların yan yana dizildiği dar sokakları ile her yıl yerli ve yabancı pek çok turisti kendine çekmeyi başaran bir cazibe noktasıdır. Turizmin gelişmesiyle büyüyen kent ile Mardin otelleri de aynı hızla gelişmiş ve gelen tursitleri en iyi şekilde ağırlamak için değişmişlerdir.

Mardin gezilecek yerler açısından çok zengindir. Bunun çeşitli nedenleri vardır. İlki; Yukarı Mezopotamya'nın en eski kentlerinden biri olan Mardin Fırat ve Dicle arasında yer almakta olup bir dağın tepesinde kurulmuştur. Verimli topraklarda yer almasından ve geçiş güzergahları üzerinde bulunmasından ötürü geçmişi M.Ö. 3000'li yıllara kadar uzanan kent o dönemlerden beri birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Artuklular, Akkoyunlular ve Osmanlılar başta olmak üzere daha onlarca uygarlığa yurt olan kent bu çeşitliliğini bugün de sürdürür. Mardin nüfusunda bugün sadece Türkler ya da Müslümanlar değil; Kürtler, Araplar, Süryaniler, Ermeniler, Hristiyanlar, Yahudiler ve Ezidiler de bulunur.

Sosyolojik yapısı çeşitlilik gösteren Mardin'de görülecek yerler de oldukça zengindir. Çünkü farklı medeniyetlerin kültürel özelliklerine maruz kalmış ve tam bir kültür mozaiği oluşturmuştur. Kente yerleşen topluluklar geriye kendilerinden izler bırakarak camiler, kiliseler, manastırlar ve kaleler inşa ettirmişlerdir. Mardin'de gezilecek yerler arasında ilk sırayı kendine has mimarisiyle turistlerin ilgisini çeken geleneksel Mardin evleri alır. Sarı kalker taşının çok çıkarılması ve bölgede sıcak bir iklimin hakim olması nedeniyel daha çok taştan yapılan bu evler Orta Çağ mimarisini günümüze taşımıştır. Mazı Dağı yamacına kurulu olan ve uzaktan bakıldığında sanki birbirlerinin üzerine inşa edilmiş gibi bir görüntü oluşturan bu geleneksel Mardin evlerinin bulunduğu bölge kentsel sit alanı ilan edilmiştir.

Kentin en eskilerinden olan Mardin Kalesi görülmeye değer bir başka güzelliktir. 1600 yıllık bir geçmişe sahip olan kale günümüze gelene kadar onlarca medeniyetin yaşamına tanıklık etmiştir. Mardin ovasından 1000 metre yukarıda yer alan kalede cami, hamam ve ambarlar da yer alır.

Deyrulzafaran Manastırı Mardin'in tarih öncesinden gelen bir yerleşim yeri olduğuna işaret eden, Mardin'in en önemli yapılarından biridir. M.Ö 4000 yılında yapıldığı tahmin edilir. İlk olarak güneşe tapan Süryanilerce tapınak olarak inşa edilmiştir. Daha sonra farklı medeniyetlerce eklemeler yapılmıştır. Manastır adını, çevresinde yetişen safran çiçeklerinden almıştır.

1385 yılında yapılan Zinciriye Medresesi kentin bir diğer önemli yapısıdır. Bu güzide eser Medrese Mahallesi'nde yer alır ve kentin taş işlemeciliğinin konuşulmasında katkısı olan birbirinden güzel taş işlemeleri ile bezelidir.

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global