Midyat

Tarihi milattan önce 13. yüzyıla kadar uzanan Midyat, Mardin ilinin ilçelerindendir. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Midyat, bu medeniyetlerden pek çok eseri ise halen bünyesinde barındırmaktadır. Medeniyetler beşiği olarak da anılan Midyat birçok dinin bir arada yaşandığı bir yer olarak oldukça dikkat çekmektedir.

Kültür turlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan Midyat'ta Gezilecek Yerler çoğunlukla tarihi özellikli yapılar ve dini merkezlerdir. Medeniyetlerin merkezi olan Midyat sahip olduğu ırk ve din renkliliğiyle de oldukça önem teşkil etmektedir. Türk, Kürt, Arap, Süryani, Yezidi, Yahudi ve Ermenilerden oluşan yedi dil ve dinin mensuplarından oluşan Midyat; bu halkların ve dinlerin bir aradaki uyumu ile bir kültür mozaiğidir. Midyat'ın tarih kokan ara sokaklarında göreceğiniz Midyat Evleri bile bir turistik geziyi hak etmektedir. Midyat'ın ev sahipliği yaptığı dini özellikli yapılara göz atacak olursak; Cevat Paşa Camii, Ulu Cami, Hacı Abdullah Camii, 379 yılına tarihlenen Mor Gabriel Manastırı (Deyr-ul Umur), Katolik cemaatine ait olan Meryem Ana Kilisesi, Mor Smuni Kilisesi, Mor Barsavmo Kilisesi, Mor Aksanoya Kilisesi, Mor Sarbel Kilisesi, Protestan Kilisesi, Mor Abraham Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi ve 6. yüzyılda Mor Sobo'ya adanmış olan Hah Katedrali (Mor Sobo Kilisesi) bu dini yapıların başlıcalarıdır. Bu dini yapılar dahi Midyat'ın birçok dinin hoşgörü içinde yaşanabildiği bir ilçe olduğunun göstergesidir.

Midyat'ın tarihi derinliğine tanık olmak isterseniz Mezopotamya bölgesinin en eski kentlerinden biri olan Dara Harabeleri'ni gezebilir ya da Midyat Kent Müzesi'nde Midyat tarihi ile ilgili eserleri görebilirsiniz.

Midyat; hoşgörülü halkı, tarihi özellikli yapıları ve tarih kokan dar ara sokakları ile misafirlerini büyülemektedir. Konforlu Midyat Otelleri ise her bütçeye hitap edebilen zengin alternatifleri ile misafirlerinin memnuniyetini sağlamaktadır.

Midyat'ın sahip olduğu pek çok kültürün etkisi Midyat mutfağına da dokunmuştur. Zengin Midyat mutfağından Etli Ekmek, İçli Köfte, Kaburga Dolması, Kliçe, Sembusek, Mercimekli Köfte, Babagannuş, Kuru Dolma, Kuzu Dolması gibi lezzetleri tatmadan Midyat'tan ayrılmayın! Siz de Midyat'ı tatil planlarınızın üst sıralarına ekleyin; tarih kokan bu kültür mozaiği ilçeyi keşfetmek için geç kalmayın!
Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global