Olympos

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı olan bir belde olan Olimpos (Olympos); ev sahipliği yaptığı tarihi zenginlikleri, kartpostallık görüntüler sunan doğal güzellikleri, Akdeniz2e açılan tertemiz plajları, o plajlarda ağırladığı caretta caretta’ları ve alışılmışın dışında ortamlar sunan ağaç evleri ve Olympos otelleri ile her geçen yıl ününe ün katan bir tatil merkezidir.

Eski bir Likya antik kenti olan Olympos’un kuruluşu Helenistik döneme kadar uzanır. Antik liman kentlerinden olan Olimpos tarih boyunca pek çok mitolojik olaya konu olmuşken, ünlü Bellerophontes efsanesi de burada geçmektedir. Akçay Deresi’nin iki yanına kurulu olan bu antik kent adını yanı başında yükselen 2375 metrelik heybetiyle Tahtalı Dağı’ndan almıştır. Olimpos - Bey Dağları Milli Parkı’nın bir bölümünü oluşturan beldede karla örtülü tepelerden aşağıya inildikçe çam ağaçlarının çevrelediği muhteşem örtünün arasından Akdeniz’in mavisi görünür. Doğal güzellikler ve tarihi kalıntılar ile bezeli olan Olympos’ta görülecek yerler listesi biraz kabarıktır. Tamamı doğal sit alanı olan Olimpos koruma altına alınmıştır. Bölgede surlar, lahit mezarlar, su kanalları gibi daha pek çok tarihi kalıntıya rastlanır. Yanartaş mevki Olimpos’ta görülecek yerler arasında belki de en ilgi çekenidir. Burada kayalar arasından çıkan gazlar sayesinde ateş yanmaktadır. Yanartaş’a Çıralı’dan yarım saat kadar sürecek bir yürüyüş ile ulaşmak mümkündür.

Her yıl, yerli ve yabancı pek çok turist tarafından tercih edilen Olimpos’un plajları yaz sezonunun açılmasıyla birlikte insan akınına uğrar. Fakat insanların dışında kumsalların bir misafiri vardır ki biz onları nesli tükenme tehlikesi altında olan caretta caretta kaplumbağaları… Olimpos - Çıralı sahili, kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktıkları ender sahillerden biridir.

Olimpos tatilinde yapılması gerekenler ise; güneşin dansını kaçırmayın ve en az bir sabah mutlaka gün doğumunu izleyin, pişman olmayacaksınız. Yat turlarına katılın ve batık antik kentler üzerinde yüzme deneyimini yaşayın. Ve balık tutun.

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global