Ordu Otelleri

Ordu

Ordu, Karadeniz Bölgesi'nde yer alan ildir. Tokat, Sivas, Samsun ve Giresun ile komşu olan ilin Karadeniz'e de kıyısı bulunmaktadır. Tipik bir Karadenizli olduğunu doğal güzellikleriyle belli eden Ordu; bitki örtüsü, mavi ve asi denizi, yaylaları, fındık bahçeleri ve her biri işinde profesyonel olan Ordu otelleri ile görülmeyi hak etmektedir.

150 kilometrelik kıyı şeridine sahip olan Ordu'nun 90 kilometresi sadece kumsallardan oluşmakta olduğu için bu özelliğiyle diğer Karadeniz illerinden ayrılır. Ve bu kumsallar sayesinde yaz aylarında Karadeniz kıyılarında deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarmak mümkündür. Buna ek olarak sosyal ve kültürel yapısı da göz önünde bulundurulduğunda Ordu'nun son yıllarda gösterdiği hızlı yükseliş hiç de sebepsiz değildir.

Ordu'ya Nasıl Gidilir?

Ülkemizde hizmet vermekte olan pek çok otobüs firması Ordu'ya seferler düzenlemektedir. Bunun yanı sıra 2015 yılında hizmete açılan Ordu – Giresun Havalimanı ile de Ordu'ya ulaşım sağlamak mümkündür.

Ordu Gezilecek Yerler

Zengin turizm potansiyeline sahip olan Ordu gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Tarihinin M.Ö 400'lü yıllara kadar uzandığı bilinen kentte tarihi zenginlikler de hatrı sayılacak derecede çoktur. Antik bir yeleşim yeri olan Kurul Kayası bu tarihi zenginliklerden yalnızca bir tanesidir. Pek çok yeraltı galerisine ev sahipliği yapan bu kayalar merkeze 20 kilometre mesafededir. Muhteşem bir doğanın ortasında yer alan Gölköy Kalesi de yine Ordu'da görülecek yerler arasındadır. Ünye Kalesi, Taşbaşı Kilisesi, Bolaman Kalesi, Paşaoğlu Konağı ve Etnoğrafya Müzesi gezilecek diğer yerler arasındadır.

Doğu Karadeniz'in kapısı olan şehir en çok doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Asarkaya Milli Parkı, Turnasuyu Vadisi, Ordu Çambaşı Yaylası, Melet Nehri, Hoynat Adası, Gaga Gölü, Ulugöl ve diğerleri... Her biri tabiat ananın insanlara armağanı gibidir ve her biri birbirinden değerlidir.

Bunların yanı sıra Ordu'nun en gözde durağı Boztepe'dir. Ordu'yu bir de kuş bakışı görmek isteyenlerin tercih edeceği Boztepe yeşil ile mavinin buluştuğu kusursuz bir yerdir. Merkezde yer alan teleferik aracılığıyla denizden 450 metre yükseğe çıkınca ulaşılan Boztepe; bir bardak taze Karadeniz çayı içip manzaranın tadını çıkarabileceğiniz bir yerdir. Aynı zamanda buradan yamaç paraşütü yapma imkanı da bulabilirsiniz.

Ordu Mutfağı

Karadeniz Mutfağı'nın dillere destan olan lezzetlerini bilmeyen yoktur. Yıl boyu fazla yağış almasının yetirisi olarak bol yeşilliğe sahip olan bölgede yetişen otlar ile çeşit çeşit yemekler yapılmaktadır. Dağlık olmasının sonucu da hayvancılığın gelişim gösterdiği bölgede hayvansal gıdalar da oldukça boldur. Bu iki unusurun birleşiminden ortaya çıkan yemekler ise parmak ısırtacak cinstendir. Balıkçılığın gelişmiş olmasından hiç bahsetmiyoruz bile... Hal böyle olunca Ordu Mutfağı'nda kesin tadılması gereken lezzetker arasında; hamsi ve diğer balıklar, Karadeniz pidesi, kaygana, karalahana çorbası ve sarması, turşu çeşitleri ve turşu kavurması, galdirik ile mısır ekmeği sayılabilir.

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global