istanbul Otelleri
istanbul Otelleri

Istanbul Otelleri

İSTANBUL

Türkiye’nin en yoğun nüfusuna sahip şehri olan İstanbul, ev sahipliği yaptığı tarihi eserler, hareketli yaşam tarzı ve alışveriş olanaklarıyla dünya metropolleri arasında da yer alır. Roma gibi yedi tepeli olmasıyla ünlü olan İstanbul, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Roma İmparatorluğu’na, Doğu Roma İmparatorluğu’na, Latin İmparatorluğu’na ve Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan ...  Tümü

 
 444 68 35

Hafta İçi : 24 Saat Destek
Cumartesi : 09:30 22:00
Pazar : 11:00 22:00

istanbul Otelleri


istanbul Otelleri
istanbul Otelleri
 

İSTANBUL’DA EĞLENCE HAYATIİstanbul, sanat festivallerinden spor merkezleri ile gece kulüplerine kadar uzanan çok çeşitli eğlence alternatifleri sunar. Kültürel takvimde yer alan en önemli olay, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfının düzenlediği festivaller zinciridir. Festivaller, Mart ve Kasım ayları arasında olup uluslararası konukları ve hemen her kesimden sayısız izleyicisi ile 1973 yılından bu yana organize edilmektedir. Yıl boyunca geleneksel Türk musikisi, opera, bale, klasik batı müziği ve tiyatro oyunları, Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Cemal Reşit Rey Konser Salonu (CRR) ve diğer salonlarda sergilenmektedir. Beyoğlu, şehirdeki her tür eğlencenin merkezidir. Burada,çok sayıda sinema, Türk ve yabancı kültür merkezleri vardır. Geceleri bar ve kafelerde canlı müzik yapılır. Avrupa Yakası’ndaki Ortaköy Boğaz’ın hemen kenarındadır ve yaz geceleri geç saatlere kadar yemek yiyip, müzik dinleyip, dans edebileceğiniz bir başka eğlence bölgesidir.

Eğlence Rehberleriİstanbul’da eğlence hayatı ile ilgili bilgi veren The Guide adında İngilizce bir dergi yayınlanır. Bu dergide, AKM ve CRR programları, diğer kültürel faaliyetler, bar ve gece kulüpleri ile ilgili bilgiler bulunur. The Guide büyük, merkezi gazete bayileri ile kitapçılarda satılır. İngilizce olarak yayınlanan günlük bir gazete olan Turkish Daily News, İstanbul’un gece hayatı ile ilgili bilgiler verir ve her gazete bayiinde satılır.

Tiyatro ve kültür merkezlerinde (yabancı konsoloslukları da kapsar ) sergilenen tüm aktivitelerle ilgili bilgiler turizm danışma bürolarından öğrenilebilir.

Türk Hava Yolları’nın düzenli olarak yayınlanan dergisi ve Hürriyet gazetesi de bu konuda yol göstericidir.

Bilet AlırkenAtatürk Kültür Merkezi ve Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki gösteriler için bir hafta öncesinden gişelerden bilet satın alınabilir. Her iki salonda da öğrencilere ve yaşı ilerlemiş izleyicilere yüzde 50, otuz kişiden fazla gruplara da yüzde 20 indirim uygulanır. Vakkorama, Akmerkez, Galleria ve Capitol’ün danışma masalarında, AKM ve CRR’deki aktiviteler ile büyük caz ve pop konserleri için bilet satılır. Ödemeler çoğunlukla nakit olarak yapılır.

Geceyarısından Sonra UlaşımEn son dolmuş ve otobüsler geceyarısı Taksim’den kalkar. Taksim, pek çok eğlence merkezine yakındır. Taksiler gece boyunca çalışır. Haziran ve Temmuz aylarında süren müzik festivalleri boyunca İstanbul’un merkezi yerlerinden faaliyetlerin yürütüldüğü alanlara otobüs servisleri vardır.

Festivallerİstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, dört tane yılda bir ve bir tane de iki yılda bir olmak üzere beş ayrı festivalin organizasyonunu üstlenmiştir. Film Festivali her yıl Mart ile Nisan arasında, Tiyatro Festivali Mayıs ile Haziran arasında, en büyük festival olan Müzik ve Dans Festivali Haziran ile Temmuz arasında, Caz Festivali de Temmuz ayında düzenlenir. Haziran sonu Rockİstanbul ve Ağustos ayında Rock&Coke gibi festivaller de, ünlü rock gruplarını canlı dinlemek isteyenlerin kaçırmaması gereken festivallerdendir. İki yılda bir yapılan Güzel Sanatlar Festivali sonbahardadır. Tüm festivallerin biletleri aynı zamanda Festival programının ayrıntılarını da veren İstanbul Festival Komitesi’nden telefon ile ayırtılabilir. Yapı Kredi Sanat Festivali. Akbank Caz Festivali ve Efes Pilsen Blues Festivali de sonbahardadır.

Klasik Batı Müziği ve Balesiİstanbul Devlet Opera ve Balesi, Devlet Senfoni Orkestrası ve Devlet Tiyatrosu her yıl, klasik ve modern eserlerden örnekler sunarlar. Gösteriler genellikle Taksim’deki 900 koltuklu Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilir. Buradaki gösteriler için erkenden bilet almakta fayda vardır. Cemal Reşit Rey Konser Salonu Klasik Batı müziği konserlerine olduğu kadar yurtdışından gelen müzik ve dans gruplarına da ev sahipliği yapar. Şehrin değişik bölgelerine dağılmış küçük salonlarda da konser, operet ve bale gösterileri sergilenir. Saat 14.00-18.00 arası Aksanat Kültür Merkezi’nde opera ve bale ile klasik müzik konserlerinin lazer disk gösterileri yapılır. Burası bazı zamanlar, canlı müzik resitallerine de ev sahipliği yapar.

Rock Müzik ve Cazİstanbul’da pek çok bar ve kulüpte iyi canlı müzik yapılır. Hayal Kahvesi’nde yerli ve yabancı müzisyenler caz, rock ve blues müzikleri çalar. Hayal Kahvesi’nin, Çubuklu’da yemek yiyerek boğazı seyredebileceğiniz bir şubesi vardır. Q Club, Çırağan Palace Oteli’nin bünyesinde, tanınmış cazcıların müzik yaptığı bir caz bardır. Ortaköy’deki Rock House Café, meşhur Hard Rock Cafe’nin iyi bir kopyasıdır. Haftanın belirli günlerinde canlı müzik yapılır. Kemancı, Mojo ve Roxy’de rock ve heavy metal grupları çalar. Sappho isimli barda ise daha yumuşak tarzda caz ve kaliteli Türk pop müziği bulmak mümkündür. Türk pop müziğinin dinlenebileceği diğer barlar ise Tribunal ve Vivaldi’dir. Beyoğlu Sanat Evi’nde ise Türk Halk müziğinin seçkin örneklerini dinleyebilirsiniz.

Gece Kulüpleriİstanbul’un yazları açık en lüks gece kulübü Club 29’dur. Restoranı, yüzme havuzu ve muhteşem Boğaz manzaralı bir bahçesi vardır. Avrupa Yakası’ndaki müşteriler, kulübün özel tekneleri ile İstinye’den Club 29’a taşınır. Geceyarısından sonra bar diskoya dönüşür. Sadece yaz aylarında açık olan Pasha Boğaz kıyısındaki dans pisti, çok sayıdaki bar ve restoranları ile kentin en önemli eğlence merkezlerinden biridir. Bir bar ve restoran kompleksi olan Majesty’nin Boğaz kıyısında geniş bir balkonu vardır. Barda canlı müzik vardır ve Karayip müziği eşliğinde dans gösterileri düzenlenir. Restoranda ise Türk müziği dinlenip göbek dansı izlenebilir. Çarşamba, Cuma ve Cumartesi geceleri Millenium Çarşamba, Cuma ve Cumartesileri house, garage ve techno geceleri düzenlenir. Beyoğlu’ndaki pavyonlar ise çoğunlukla, müşterilere ödettikleri yüksek fiyatlı hesapları ile bilinirler.

Geleneksel Türk Müziği ve DansıGeleneksel Türk Müziği çoğunlukla Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda icra edilir. Geleneksel Türk müziği denince ilk akla gelen klasik Osmanlı müziğinin, işlenerek müzisyenler ve vokalistler tarafından icra edilmesidir. Bunun dışında tasavvuf musikisiyle ülkenin farklı yörelerine özgü folk müzikleri de vardır. Yaz aylarında, mükemmel bir akustiği olan Yerebatan Sarayı’nda Türk müziği resitalleri organize edilir. Sultanahmet’teki Turizm Danışma Bürosu’ndan ayrıntılı bilgi alınabilir.

Fasıl, geleneksel Türk müziğinin Ece, Kallavi ve Hasır gibi meyhanelerde icra edilen popüler ve eğlenceli bir formudur. Keman, kanun, tambur ve ud gibi enstrümanlarla ve genellikle çingene müzisyenler tarafından yapılır.

Dansözler kıvrak dans gösterilerini pek çok kulüp ve restoranda sergilerler. Gösteri Türk müziği eşliğinde gerçekleştirilir. Fiyatlara akşam yemeği de dahildir. Bu tür mekânlar arasında Galata Kulesi, Kervansaray, Orient House ve Manzara vardır

Semazenler, Galata Mevlevihanesi’nde ayda bir kez halka açık semah gösterisi düzenlerler.

SinemalarYabancı filmler, Avrupa sinemaları ile aynı zamanda gösterime girer. Hepsi orijinal dillerinde ve Türkçe alt yazılı olarak gösterilir. Sadece birkaç sinemada Türk yapımı filmler gösterilir. Sinemalar çoğunlukla İstiklal Caddesindedir. Bu sinemalardan Alkazar, Emek ve Beyoğlu sanat filmleri gösterir. Aynı zamanda Anadolu Yakası’ndaki Kadıköy ile büyük alışveriş merkezlerinde de çok sayıda sinema vardır. Haftanın her günü ilk seans ve Çarşamba günü tüm seansların biletleri yarı fiyatlıdır. Geçerli bir pasosu olan tüm öğrencilere indirim uygulanır. Filmlerin ortasında on dakikalık ara verilir ve bu esnada birşeyler yiyip içmek mümkündür.

TiyatrolarYerli ve yabancı oyun yazarlarının yazdığı oyunlar, İstanbul tiyatrolarında sadece Türkçe olarak sahnelenir. İstanbul Devlet Tiyatrosu en bilinen tiyatro topluluklarından biridir. Oyunları AKM’de sahnelenir. Tiyatro sezonu Eylül ve Haziran ayları arasındadır.

Sağlık Kulüpleri ve Spor Merkezleriİstanbul’da çok sayıda sağlık ve spor merkezi vardır. Beş yıldızlı tüm otellerin yüzme havuzlarından, otel müşterisi olmayanlar günlük ücretini ödeyerek yararlanabilirler. Vakkorama Gym ve Alkent Hillside Club sağlık kulüpleri de üye olmayanların günlük ücret ödeyerek yararlanabilecekleri merkezler arasındadır. Belgrad Ormanları’nın sonundaki Kemer Country Binicilik ve Golf Kulübü’nde 9 delikli golf sahası, çok sayıda ahır ve binicilik alanları mevcuttur. Burada ayrıca golf ve binicilik dersleri verilmektedir. İstanbul Golf Club’ta ise 18 delikli golf sahası vardır. Maslak’taki Enka Spor Tesisleri büyük bir spor kompleksidir. Bünyesinde açık ve kapalı yüzme havuzları, tenis kortları, basketbol ve voleybol sahaları vardır. Buz pateni yapmak isteyenler için Galleria alışveriş merkezinde saat 19.00’dan sonra kullanılabilecek bir buz pateni sahası vardır. Patenler buradan kiralanabilir.

PlajlarYüzme ve su sporları için en iyi yer Adalar’dır. Büyükada’daki Yörükali halk plajı yüzmek için son derece güvenlidir. Şehrin civarındaki denizin çok fazla kirli olması nedeniyle İstanbul yakınlarında yemek mümkün değildir. İstanbul’dan 30 dakikalık uzaklıkta, Karadeniz kıyısındaki Kilyos ve Gümüşdere plajları vardır. Karadeniz büyük dalgaları ile sert bir deniz olsa da, gözetleme kuleleri, can kurtaranları ve botları ile güvenlidir. Marmara Adaları ise plajları ile ünlüdür.

Çocuklar içinİstanbul’da çocuklar için fazla alternatif yoktur. Sınırlı sayıda oyun alanı ve park vardır. Olanlar da maalesef kalabalık, bebek arabası sürmek için elverişsiz ve yüksek ücretlidir. Bunun yanında çocuklar her yerde son derece güleryüzlü bir ilgi ve sevecenlikle karşılanır. Biraz düşünerek, çocuklar için değişik aktiviteler yaratılabilir. Devlet Opera ve Balesi, Cumartesi günleri saat 11.00-15.00 arasında, AKM’de çocuk müzikalleri sahneler. Çocuklar, Arkeoloji Müzesi’ne ücretsiz alınırlar. Müzede içinde ilk insan maketleri, bir Ortaçağ şatosu ve Truva Atı’nın bir kopyası bulunan bir bölüm mevcuttur. Emirgan ve Yıldız’da da geniş parklar vardır. Emirgan yakınlarındaki bir başka park, Park Ormanı’dır. İçinde piknik alanları, yüzme havuzu ve tiyatrosu olan gerçek bir aile kompleksidir. Adalar’da, hiç motorlu taşıt olmadığından, çocuklar rahatça bisiklete binip at ve eşekle gezebilirler. İstanbul’dan 35 km. uzaklıktaki Tatilya’nın bünyesinde büyük otomatik oyuncaklar, küçük bir göl ve çeşitli dükkânlar bulunur.

Hafif YiyeceklerAyaküstü atıştırmak İstanbul’da hayatın bir parçasıdır. Her köşe başında size hitap edebilecek bir kafe, büfe, kebapçı ya da seyyar satıcıya rastlarsınız. Kebap, lahmacun, pide, börek ve tatlı çeşitleri satan bu yerlerden günün her saatinde yararlanabilirsiniz. Oturmak istiyorsanız, ister geleneksel kahvehaneleri tercih edebilir isterseniz de İstanbul’un daha seçkin, hareketli ve kozmopolit semtlerinde giderek yaygınlaşan Avrupa tarzı kafelere uğrayabilirsiniz. Aynı zamanda pizza ve hamburger türü yiyecekler yapan sayısız Amerikan fast food restoranı da mevcuttur.

Seyyar Satıcılarİstanbul’da sıklıkla rastlanabilecek simitçiler simitlerini ya başlarının üzerinde büyük bir maharetle taşıdıkları tablalarda ya da seyyar camekânlarda satarlar. Tezgâhlarında simitin yanı sıra poğaça, su böreği, çatal ve açma gibi çeşitler de mevcuttur. Bunlar her zaman lezzetli ve tazedir. Seyyar satıcılar yaz ayları boyunca haşlanmış mısır, kışları ise kestane kebap satarlar. Kağıt helvası da yazları ortaya çıkan çok lezzetli bir tür çerezdir. Bu lezzetli helvalar ağzınızda eriyerek şekerli ve leziz bir tat bırakır.

Hamurişi ve SandviçlerLezzetli sandviçler genellikle otobüs duraklarına yakın büfelerde satılır. Çeşitleri arasında tost ile turşu ve ketçaplı sandviç vardır. Fiyatlar hesaplıdır. Ortaköy’deki bu tür yerlerde çoğunlukla Türkiye’nin güneyine has hamurişleri olan dürüm ve gözleme de yapılır. Bunlar kızgın sac üzerinde pişirilen yufkanın içine et, sebze ve peynir konarak hazırlanır. Dürüm, malzemesinden ayrı olarak, gözleme ise malzemesiyle birlikte pişirilir.

BalıkBalık ekmek çeyrek ve yarım ekmeğin içine kızarmış ya da ızgarada pişirilmiş balık konularak hazırlanır. Eminönü’ndeki teknelerde hazırlanan balık ekmek, vapur yolcuları arasında büyük rağbet görür. Midye tava da aynı şekilde özel sarmısak, zeytinyağı ve fındıklı sosuyla ekmek arasında satılır. Midye ve balık ekmek Beyoğlu’ndaki Balık Pazarı’nın girişinde de satılır. Burada midye dolma bulmak da mümkündür. Seyyar satıcılardaki midye dolma ise pek taze olmayabilir. Asla, pişirilirken açılmamış midyeleri satın almayınız.

KahvehanelerTürk kahvehaneleri erkek müşterilerin ağırlıkta olduğu mekânlardır. Kahvehanelerin asıl ismi, Osmanlıca ‘okunan yer’ anlamına gelen ‘kıraathane’ olmasına karşın buradaki erkek müşteriler genellikle tavla ve kağıt oynayıp nargile içerek sayısız çay ve kahve tüketirler. Buralarda alkollü içecekler ile yiyecek satılmaz. Turistik bölgeler olan Sultanahmet ve Beyazıt’taki kahvehanelere meraklı yabancı kadın müşteriler de giderler. Çorlulu Ali Paşa Medresesi öğrenci ve sanatçılar arasında popüler bir kahvehanedir. Başka bir geleneksel kahvehane ise Eyüp’teki Piyer Loti’dir. Duvarları antika tuğlalarla süslü bu kahvede çok güzel elma çayı yapılır. Halk, bunu doğrulayacak pek bir iz olmasa da burada Piyer Loti’nin yaşadığına inanır. Binbirdirek Sarnıç Kafe’si değişik bir ortamda serin bir sığınak sağlar size, ama sarnıca giriş parasını da ödemeniz gerekir. Kanlıca sahilindeki İsmail Ağa Kahvesi lezzetli yoğurdu ile meşhurdur. Bebek vapur iskelesinin yanında, Bebek Cami’nin gölgesindeki Bebek Kahvesi öğrenci ve ailelerin Pazar günü gazetelerini okurken Boğaz’ı seyrettikleri hoş bir mekândır. Müşteriler burada, seyyar satıcılardan alabilecekleri poğaça ve simitlerini yiyebilirler. Boğaz boyunca şahane manzaralı pek çok kahvehane vardır.

Pastaneler ve TatlıcılarKentin iyi pastaneleri Beyoğlu’ndaki iki büyük otelde yer alan Divan ve Pera Palas’tır. Divan çikolatası ile ünlüdür. Patisserie de Pera ise dönemine özgü dekoru, klasik müziği ve harika bisküvilerinin yanında İngiliz çayları ile de tanınır. İstiklal Caddesi üzerindeki İnci Pastanesi muhteşem profiterolü ve baklavası ile meşhurdur. Mütevazı küçük bir yer olmasına karşın her zaman kalabalıktır. Atatürk Kültür Merkezi’nin hemen yanındaki Gezi Pastanesi’nde nefis tartlar yapılır. Sütiş Muhallebicisi sütlü tatlıların, özellikle değişik muhallebi çeşitlerinin yapıldığı meşhur bir tatlıcıdır.

DondurmacılarYaz aylarında İstanbul’un pek çok yerinde meyveli ve çikolatalı dondurma satan dükkânlar vardır. Buralar sıcak yaz günlerinde biraz olsun rahatlamak isteyen yöre sakinlerinin sık sık uğradığı merkezlere dönüşür. Özellikle pek çok çeşidi bulunan Mado ve Bebek’teki Mini Dondurma tavsiye edilir.

KafelerAvrupai bir tarza sahip bu kafelerde hafif yiyeceklerden salata, omlet, sandviç ve krep yapılır. Son yıllarda İstanbul’un hızla değişen çehresine damgasını vuran ögeler arasında yer alır. Tatlılar arasında peynirli kek, çikolatalı brownie, tiramisu ve yaz aylarında dondurma çeşitleri vardır. En iyi kafeler Beyoğlu, Taksim ve İstiklal Caddesi civarındadır. 19. yüzyıl stili seçkin Lebon’da çeşitli Viyana kekleri yapılır. Tünele bakan, uzun perdeli, eski İstanbul fotograşarıyla dekore edilmiş Gramofon ise rahat ve hoş bir mekân olmasıyla büyük rağbet görür. Sultanahmet’te bu tür kafeler az sayıdadır. Rumeli, Empress Zoe Oteli’nin mimarı tarafından yapılmıştır. Tuğla ve taşlarla incelikli bir şekilde süslenmiştir. Caz ve klasik müzik dinletilerinin yanı sıra kabare gösterileri de düzenlenir. Sultan Pub, yaz aylarında dışarı çıkarılan masaları ile tanınmış bir kafedir. Lale Pudding Shop 1970’lı yıllarda hippilerin uğrak yeriydi. Şu sıralarda ise uygun fiyatlı bir self servis kafeteryarestorandır. Mönüde ızgara tavuk ve sütlü tatlı çeşitleri vardır. Zanzibar, alışveriş merkezlerinin yoğun olduğu Nişantaşı’nda genç müşterilerin rağbet ettiği bir yerdir. Sebze ızgaraları, Waldorf salatası ve Provans usulü tost gibi yemekler burayı tercih edenlerin gözde tatları arasında yer alır. Ortaköy büfeler ve hafif yemekler yapan kafelerle doludur. Myott meyveli müslisi, taze kahvesi ve 1960’lı yılların dekorasyonu ile son derece popülerdir. Sabahları jogging yapanlar dinlenmek üzere bu mekânı doldururlar. Boğaz sırtlarındaki Rumeli Hisarı’nda Tea Room adında bir İngiliz kafesi vardır. Kek ve çay çeşitleri bulunur. Avrupa Yakası’ndaki kafelerin sayısındaki artışla beraber Anadolu Yakası’nda da ardı ardına kafeler açılmaya başlamıştır. En ilginçlerinden biri Moda’nın yakınlarındaki Kadife Chalet’dir. 19. yüzyıl dönemi ahşap bir evde bulunan kafede ev yapımı lezzetli yemekler ve kekler sunulur. Burada ayrıca çok çeşitli bitki çayları ile değişik sıcak içecekler bulmak da mümkündür.

Barlarİstanbul’un pek çok yerindeki restoranlarda içki bulunur ve çok sayıda bar vardır. Kentteki pek çok gözde kafe akşamları bara dönüşür. Gündüzleri çalınan yumuşak tonlu müziklerin yerini akşamları gürültülü ve kimilerine kulağı rahatsız edici gelebilecek müzikler alır. İçki sunulan bu mekânlarda aynı zamanda yemek yemek isteyen müşteriler için makarna, biftek, ızgara ve salata çeşitleri bulunur. Ceylan Inter-Continental Hotel’in barı City Lights gibi az sayıda bar daha ayrıntılı bir mönüye sahiptir. Ziya ve Zihni gibi barların restoranları da vardır. Pek çok barda caz ve rock türünde canlı müzik yapılmaktadır. İstanbul’daki barların sayısı bilinemeyecek kadar çoktur.


Tatil Fırsatları

Erken Rezervasyon

otel fiyatlarını sorgulayabileceğiniz online seyahat portalı Tatil.com!
Fırsatları İncele
En Ucuz

Istanbul tatil otelleri

Otel Fiyat sorgulama işlemleri ile sizlere en ucuz tatil fırsatlarını sunuyoruz. 208 ülkede, 20.000'den fazla destinasyonda 250.000 otel ve 750 havayolu ile çalışıyoruz.
Tatil Fırsatlarını İncele
Online Otel Rezervasyonu
Tatil.com olarak otel, uçak ve tur paketleri için internetten anında rezervasyon yapabilen Türkiye'nin ilk seyahat portalı olmaktan gurur duyuyoruz.
Otel Fırsatlarını İncele
En fazla seçenek
Istanbul otelleri, Kıbrıs turları, yurt içi ve yurt dışı tur seçeneklerinin yanı sıra kayak otelleri, gemi turları, uçak bileti hizmetlerini online olarak satın alma imkanı sunuyoruz.
Tur Fırsatlarını İncele
Tatil.com sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları Met Global'a aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. Tüm otel bilgileri ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından Tatil.com sorumlu tutulmaz.Otel kategorileri ve yıldız sayıları T.C. Turizm Bakanlığı tarafından belirlenir.
Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2014 Met Global