Özdere Otelleri

aria-claros-beach-&-spa-resort Yarım Pansiyon

Aria Claros Beach & Spa Resort

Özdere
120 TL 114 TL
%5 indirim!

Özdere

İzmir'in Menderes ilçesine bağlı bir mahalle olan Özdere'nin yerleşim tarihi milattan önce 5 bin yılına kadar uzanmaktadır. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Özdere; Hititler döneminde Kasura, İyonyalılar döneminde Dioshieron ve Osmanlı döneminde Kesre isimleriyle anılmıştır.

Özdere'de Gezilecek Yerler

Yerleşim tarihi boyunca 28 farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Özdere'de Gezilecek Yerler listesini oluştururken Özdere'ye oldukça yakın bir konumda bulunan Gümüldür'ü de bu listenin içine dahil ettiğimizi hatırlatalım. Tarihi milattan önce 13. yüzyıla dayanan Kolophon Antik Kenti, 12 büyük İon şehrinden biridir. Deniz kenarında bulunmayan tek İon yerleşimi olarak dikkat çeken Kolophon; 1886 yılında keşfedilmiş, arkeolojik çalışmalar ise 1922 yılında başlamıştır. Kolophon Antik Kenti'nden günümüze milattan önce 4. yüzyıla tarihlenen Stoa (galeri) binası, birkaç ev bloğu, pazar yeri (agora), tanrıça Meter'e ait kutsal alan (Meteon) ve hamam kalıntıları ulaşabilmiştir.

Tarihi milattan önce 7. yüzyıla uzanan Claros Antik Kenti'nin Kolophon'un baş tanrısı Apollon adına inşa edildiği sanılmaktadır. Kolophon'a bağlı bir kent görünümündeki Claros, Bilicilik (Kehanet) Merkezi olarak tanınmaktadır. Yapılan arkeolojik çalışmalar neticesinde çok sayıda armağan, adak ve yazıta ulaşılan Claros; Dor usulünde yapılmış Apollon Tapınağı ve iki tarafı sütun ve heykellerle dolu kutsal yolu ile tam bir inanç merkezidir.

Kolophon Antik Kenti'nin güney limanı olarak kurulan Notion Antik Kenti, Kolophon'un yıkılması ile birlikte önem kazanmış ve Roma İmparatorluğu dönemine kadar ayakta kalmıştır. Roma İmparatorluğu döneminde yeninden elden geçen Notion'dan günümüze ulaşan Athena Tapınağı, Bouleuterion, agora ve tiyatro kalıntıları gezilebilir. İzmir Adnan Menderes Havaalanı'na 45 km mesafede bulunan Özdere, Menderes ilçesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca onaylı tek turizm beldesi olma özelliği ile birlikte yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça tercih edilmektedir. 40 kilometre uzunluğunda eşsiz bir sahil şeridine sahiplik yapan Özdere, Mavi Bayrak ödüllü plajları ile misafirlerine benzersiz bir deniz deneyimi sunmaktadır. Özdere'nin ev sahipliği yaptığı plaj ve koylardan Çukuraltı Plajı, Maydanoz Koyu, Ahmetbeyli Plaj ve Koyu denize girmek için en doğru noktalardır.

Konaklama

Antik Kentleri, 40 km uzunluğunda sahil şeridi ve eşsiz doğası ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatlerini cezbeden Özdere'de konaklama imkanları da oldukça gelişmiştir. Kış aylarında nüfusu 15 bin civarında olan Özdere'de yaz aylarında nüfus 100 binin üzerine çıkmaktadır. Yazın artan nüfus miktarı Özdere'de konaklama imkanlarının da oldukça gelişmesine yol açmıştır. Konforlu hizmetleri ile misafirlerinin memnuniyetini sağlamak amacındaki Özdere Otelleri, her bütçeye hitap edebilen zengin alternatifleri ile sıkça tercih edilmektedir.

Siz de Özdere'yi tatil planlarınızın üst sıralarına ekleyin; antik kentleri, Mavi Bayrak ödüllü plajları ve eşsiz doğasıyla misafirlerini büyüleyen Özdere'yi keşfetmek için geç kalmayın!
 

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2017 Met Global