Şanlıurfa

Cilalı Taş Devri'ne kadar uzanan yerleşim tarihine sahip olan Şanlıurfa'da milattan önce 11 bin yılına uzanan yerleşim tarihi ile dünyanın bilinen ilk yerleşim birimidir. "Peygamberler Şehri" olarak bilinen Şanlıurfa; İbrahim peygamber ve Eyüp peygamberin doğum yeridir. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Şanlıurfa, bu medeniyetlerden pek çok eseri de halen bünyesinde bulundurmaktadır.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Tarihi özellikli yapılar ve doğal güzellikler ile dikkat çeken Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler listesini yine bu yapı ve eserler oluşturmaktadır. Bizans dönemine ait kaya mezarları üzerine inşa edilen Şanlıurfa Kalesi, 812 yılında şehir surları yenilenirken inşa edilmiştir. Şanlıurfa'nın en önemli turistik merkezlerinden biri olan Balıklı Göl, Hz. İbrahim efsanesi ile bilinmektedir. Rivayete göre; Hz. İbrahim Nemrut tarafından ateşe atıldığı anda ateş suya, odunlar ise balığa dönüşmüştür. Bu efsane nedeniyle göl kutsal sayılmaktadır ve içindeki balıklara zarar verilmez. 13. yüzyılda inşa edilen Halil-ür Rahman Camii, Eyyübiler tarafından yapılmıştır. Hz. İbrahim'in ateşe atıldığı yerde olma özelliği ile bilinen Cami, Balıklı Göl ile yan yana olması nedeniyle birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Milattan önce 9600 yıllarında yapıldığı tahmin edilen Göbeklitepe, dünyanın bilinen en eski inanç merkezidir. Tarihi yapısının yanında tarihin en eski taş resimleri de bu tepede bulunmuştur.

Hz. İbrahim'in doğup 7 yaşına kadar ikamet ettiğine inanılan Hz. İbrahim Mağarası, birçok ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. Ayrıca bu mağarada bulunan suyun birçok hastalığa şifa olduğuna inanılmaktadır. Hz. Adem ve Havva'nın cennetten kovulduktan sonra Dünya'ya geldiği yer olarak bilinen Harran Ovası; tarihi evleri, kalesi, Anadolu'nun ilk üniversitesi olma özelliğine sahip olan üniversitesi ile görülmeye değerdir.

1969 yılında ziyarete açılan Şanlıurfa Müzesi, Şanlıurfa'nın köklü tarihine tanıklık edebileceğiniz birçok tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Eyüp Peygamberin hastalığı nedeniyle yıllarca çile çektiği mağara olarak bilinen Hz. Eyüp Mağarasında çıkan suyun da pek çok hastalığa şifa olduğu düşünülmektedir. Kayalardan oluşan bir tepe üzerine kurulu olan Kızlar Sarayı; yeraltı çarşısı ve mağaraları ile görülmeye değerdir. Şanlıurfa'nın tarihi derinliğine tanıklık edebileceğiniz Tektek Dağları Milli Parkı, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Şanlıurfa'da bulunan en eski yapılardan biri olan Fırfırlı Cami, Oniki Havari Kilisesi olarak inşa edilmiştir. Şanlıurfa, bahsedemediğimiz daha birçok yapı ve esere sahiptir. Şanlıurfa'yı gezilecek yerler listenize ekleyerek tüm bu eser ve yapıları gezebilirsiniz.

Şanlıurfa Konaklama

Turistik değerlerinin çokluğu ile dikkat çeken Şanlıurfa; yerli ve yabancı pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bu yoğun turist akışı Şanlıurfa'da konaklama imkanlarının da gelişmesine neden olmuştur. Konforlu hizmetleri ile dikkat çeken Şanlıurfa Otelleri , her bütçeye hitap edebilen zengin alternatifleri ile misafirlerinin beğenisini kazanmaktadır.

Şanlıurfa Ne Yenir?

Şanlıurfa, köklü kültürünün yanında köklü yemek kültürü ile de tanınır. Şanlıurfa gezinizi Şanlıurfa'nın meşhur lezzetlerinden Urfa Kebabı, Lahmacun, İsot Çömleği, Mırra Kahvesi, Şıllık Tatlısı, Çiğ Köfte, Bostana, Duvaklı Pilav, Haşhaş Kebabı ve Arap Lebeni gibi lezzetleri tatmadan tamamlamayın!

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global