Silifke

Mersin’e bağlı olan Silifke, Toros Dağları ve Akdeniz’in arasında yer alan güzel bir sahil ilçesidir. Antalya ve Mersin’i İç Anadolu’ya bağlayan bir geçiş güzergahı olan ilçeden Akdeniz Sahil Yolu geçmekte ve bu da Silifke’nin değerini daha da artırmaktadır. Çok eski dönemlere dayanan geçmişinin mirası tarihi zenginlikleri, Akdeniz’in insanın başını döndüren nimetlerinden nasibini alan doğal güzellikleri ve misafirlerini en iyi şekilde ağırlamayı amaçlayan birbirinden güzel Silifke otelleri ile ilçe mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Ortasından geçen Göksu Nehri ile hayat bulan Silifke gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir.

Helenistik döneme ait olduğu sanılan Silifke Kalesi, Roma döneminde Göksu’nun üzerine inşa edilen Taş Köprü, İsa’nın havarilerinden olan Tarsuslu Aziz Pavlos’un Silifke’yi Hristiyanlaştırması için görevlendirdiği Aya Tekla Mağara Kilisesi, Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehir düşen 454 askerimizin anısına oluşturulan Kıbrıs Şehitliği, şehir merkezinde yer alan Jüpiter Tapınağı bu yerlerden sadece birkaç tanesidir. Doğal güzellikleriyle de en az tarihi değerleri kadar zengin olan Silifke’de görülmesi gereken yerler arasında ise; Cennet Cehennem Mağaraları, Gökbelen Yaylası, Göksu Deltası, Boğsak Koyu, Astım Dilek Mağarası sayılabilir.

Silifke’nin doğal ve tarihi güzellikleri kadar mutfağı da oldukça bereketlidir. İlçenin Türk mutfağına lezzetli pek çok armağanı bulunmaktadır. Bunlar arasında arabaşı, topalak, keşkek, sıkma, batırık ve oklava çekmesi sayılabilir.

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global