Söke

Tarihi milattan önce 5 bin yılına kadar uzanan Söke, Aydın ilinin bir ilçesidir. Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Söke ilçesi, birçok tarihi özellikli yapıyı ise günümüze kadar korumayı başarmıştır. Aydınoğulları Beyliği'nin aşiretlerinden birinin başkanı Süleyman Şah tarafından kurulan ilçe, ismini Süleyman Şah'ın dedesi olan Söke Bey'den almıştır.

Tarihi özellikli yapıları kadar doğal güzellikleri ve canlı eğlence hayatı ile de dikkat çeken Söke'de Gezilecek Yerler listesi oldukça kabarıktır. Tarihi yapıların başlıcalarından biri olan Didyma Antik Kenti, dini merkez olarak bilinir. Antik kentin içinde bulunan Apollon Tapınağı ise oldukça ünlüdür. Tarihi 7. yüzyıla kadar uzanan eski bir rum köyü olan Doğanbey Köyü, bilinen tarihi milattan önce 5. yüzyıla kadar uzanan Güllübahçe Beldesinde bulunan Priene Antik Kenti, Priene Antik Kenti'nin içinde bulunan Athena Tapınağı, 1821 yılında inşa edilmiş olan Gelebeç Aziz Nikolaos Kilisesi, Menteşeoğullarından İlyas Bey tarafından 1404 yılında yaptırılmış olan İlyas Bey Camii, milattan önce 5. yüzyıla tarihlenen Myus Antik Kenti ve Bafa Gölü Söke'de gezilebilecek önemli yapı ve mekanların başlıcalarıdır.

Söke sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri plajları ile de taçlandırmıştır. Yılın büyük bir bölümünü ılık ve sıcak hava şartları altında geçiren Söke'de yaz turizmi de oldukça canlıdır. Konforlu hizmetleri ile bilinen Söke Otelleri ise her bütçeye hitap edebilen zengin alternatifleri ile misafirlerinin memnuniyetini sağlamaktadır.

Söke içinde bulunan gezilecek yerlerin dışında çevresinde bulunan Kuşadası, Didim ve Germencik ilçelerindeki tarihi ve doğal güzelliklerde misafirlerin ilgisini cezbetmektedir. Dilerseniz yakın mesafede bulunan bu komşu Aydın ilçelerini de ziyaret rotanızın içine dahil edebilirsiniz. Söke'ye otobüs ve tren ile direkt olarak; hava yolu ile ise aktarmalı olarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Söke'ye uğramışken Söke'nin meşhur lezzetlerinden Çöp Şiş'i denemeden ilçeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

Siz de Söke'yi tatil planlarınızın üst sıralarına ekleyin; tarihi ve doğal güzellikleri birbiriyle muhteşem bir uyum içinde bulunan bu güzel Aydın ilçesini keşfetmek için geç kalmayın!

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2017 Met Global