Torbalı

Torbalı, İzmir'in güneyinde yer alan bir ilçesidir. Bayındır, Tire, Menderesi Buca, Kemalpaşa ve Selçuk ilçeleri ile komşudur. İzmir Şehir Merkezi'ne 50 kilometre mesafede yer almaktadır. Torbalı ilçesi bu adı; ilçe ile arasında 10 kilometre mesafe bulunan, Antik Çağ'ın ünlü şehirlerinden olan Metropolis'ten almıştır. Metropolis o dönemlerde Triyanna ve Tripolis olarak da anılmıştır. Trbalı ismi de bu isimlerin değişmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Torbalı'ya Nasıl ve Ne Zaman Gidilir?

İzmir'in güneyinde yer alan Torbalı'ya ulaşım sağlayabilmek için ilk olarak ülkemizin hemen her şehrinden düzenlenen otobüs seferlerini kulanabilirsiniz. Bunun yanı sıra havayolu ile İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na gelebilir, buradan da Torbalı'ya otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Torbalı'da Akdeniz iklim özellikleri görülür. Dolayısıyla yazlar oldukça sıcak geçmektedir. Bunun yanı sıra kışlar ılık ve yağışlıdır. Yaz sıcaklarından hoşlanmayanlar için en ideal zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Torbalı'nın denize kıyısı yoktur ancak deniz kıyısına yakın bir konumda yer almaktadır. Dolayısıyla deniz ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler küçük mesafeyi yok sayacak olurlarsa Torbalı'yı yaz aylarında da ziyaret edebilirler.

Torbalı'da Yapılacaklar

Torbalı gezilecek yerler bakımından zrngin bir yer olmasa da görülecek birkaç yeri mevcuttur. Torbalı'da gezilecek yerler arasında en önemlisi hem ilçenin hem de İzmir'in en önemli tarihi yerlerinden olan Metropolis Antik Kenti'dir. Hâlâ kazı çalışmalarının devam ettiği Metropolis Antik Kenti, Antik Çağ'dan kalmış olan en önemli kentlerden biridir. Binlerce yıllık bir geçmişi olan kentte tiyatro, kale, şato, hamam ve teras evler gibi pek çok yapıya ulaşılmıştır. Torbalı'ya gitmişken bu antik kenti görmeden dönmemeniz tavsiye edilir. Bunun yanı sıra Torbalı İlçe Merkezi'nde yer alan Seyir Köşkü de Torbalı'da görülecek yerler arasındadır. Abdülhamit Han'a ait olduğu bilinen köşkün restore edilmesiyle hizmete açılan köşkte gezmek oldukça keyiflidir.

Torbalı Mutfağı

Ege Bölgesi'nde yer alan her ilçe gibi zeytinyağlı hafif yemeklerin ve otların hakimiyetinde olan Torbalı mutfağında en lezzetli Ege yemeklerini taze taze yeme fırsatını bulabilirsiniz. Bunun yanında İzmir'e özgü lezzetler olan söğüş ve boyoz gibi şeyleri keyifle tadabilirsiniz.

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global