Eceabat

Tarihi milattan önce altı bin yılına uzanan Eceabat, Çanakkale’nin her yanı tarih dolu ilçelerindendir. Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı topraklara sahip olan ilçe savaşın anılarını halen korumaktadır. Osmanlı paşası Ece Bey tarafından fethedilen ilçeye “Ece’nin imar ettiği” anlamındaki Eceabat ismi uygun görülmüştür.

Tarihi zenginlikleriyle bilinen Eceabat’ta Gezilecek Yerler listesi yine tarihi anıtlardan ve mekânlardan ibarettir. 3. Selim tarafından yapımına başlanıp 2. Mahmut tarafından bitirilen Bigalı Kalesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Kilitbahir Kalesi, 4. Mehmet döneminde mimar Mustafa Ağa’ya yaptırılan Seddülbahir Kalesi ve Sestos başlıca gezilecek yerlerdir.

Eceabat tarihi zenginliklerinin yanında bir de Çanakkale Destanında oynadığı rol ile önemli bir destinasyon olmuştur. Çanakkale Savaşı’nın izlerini taşıyan anıt ve mekânlar da gezilecek yerler listesinde önemli yer edinmiştir. Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybetmiş 253 bin Türk askeri anısına yapılmış olan Çanakkale Şehitler Abidesi, 215 kiloluk top mermisini kaldırmış olan Seyit Onbaşı anısına yapılan Seyit Onbaşı Anıtı, Eceabat iskelesinin yanında bulunan Tarihe Saygı Anıtı, Anzak çıkarmasını durdurmak için harekete geçip şehit olan 57. Alay Şehitliği ve Saygı Anıtı, savaşın en kanlı çatışmalarının yaşandığı Conkbayırı, yine kanlı cephelerden biri olan Anafartalar, Atatürk’ün savaş sırasında kaldığı Bigalı Atatürk Evi, Çanakkale Savaşı’nı yaşamanızı sağlayacak Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Anzak askerinin çıkarma yaptığı Anzak Koyu, Çanakkale Destanı’nın sembollerinden Dur Yolcu Anıtı ve savaş sırasında lojistik liman olarak kullanılan Kilye Koyu Eceabat’ta kesinlikle görülmesi gereken yerlerdir.

Kültür turları aracılığıyla gezebileceğiniz Eceabat’ta konaklamak isterseniz Eceabat Otelleri’nin kapısı tüm misafirlerine açıktır. Eceabat’a kara yolu, hava yolu ve deniz yolu ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Siz de Eceabat’ı gezilecek yerler listenizin üst sıralarına ekleyin; Çanakkale Destanı’na tanıklık etme ve tarih dolu bu ilçeyi keşfetme imkânı yakalayın.

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global