Finike

Tarihi milattan önce 3 bin yılına kadar uzanan, antik kentleri, doğa güzellikleri ve plajlarıyla pek çok turistin uğrak mekânı olan Finike; Antalya’nın bir ilçesidir. Antik çağda Likya ismiyle anılan ilçe birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerden eserleri ise halen bünyesinde barındırmaktadır.

Tarihi nitelikli eserleri, doğal güzellikleri ve eşsiz plajlarıyla dikkat çeken Finike’de Gezilecek Yerler listesine bir göz atalım. Finike’nin sahip olduğu iki antik kentten biri olan Lmyra Antik Kenti ilk durağımız. Kentin sahip olduğu antik tiyatro, anıt mezarlar, yamaç evler, kaya mezarlar, akropol, Bizans kilisesi, Bizans hamamı, kent duvarları ve üstünden dere akan sütunlu cadde görülmeye değerdir. Finike’nin sahip olduğu bir diğer antik kent olan Arykanda Antik Kenti geneli sağlam kalmış yapıları ile sizi antik çağlara götürecektir. Antik kentte bulunan hamam, bazilika, üzerinde kabartmalar bulunan blok, devlet agorası, meclis olarak kullanılan odeon, tiyatro ve 100 metre uzunluğundaki Stadyum görülmeye değerdir.

Finike’nin sahip olduğu doğal güzelliklerden biri olan Suluin (İncirli) Mağarası ise Asya Kıtası’nın en büyük su altı mağarası olma özelliğine sahiptir. Yanlızca profesyonel dalışçılara izin verilen mağarada bulunan sarkıt ve dikitler görülmeye değerdir. İlçenin sahip olduğu bir diğer doğal güzellik ise Gökbük Kanyonu’dur. 300 metre derinliğinde ve 4 kilometre uzunluğunda olan Kanyon; yamaç paraşütü, trekking ve kano gibi doğa sporlarına uygundur.

Finike tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında marinası ve plajlarıyla da bilinir. 10 kilometre uzunluğundaki kumsalı ve yılın büyük bölümünü sıcak ve ılık geçiren iklimi sayesinde Finike; tatil severler için bir cennet niteliğindedir. Tatil severlerin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte olan Finike Otelleri sunduğu konforlu hizmetin yanında aktiviteleriyle de misafirlerini memnun etmektedir. Finike; Antalya havaalanına 125 kilometre mesafededir. Finikeye otoyol aracılığıyla ya da hava yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Siz de Finike’yi tatil planlarınızın üst sıralarına ekleyin; doğa ve tarihin uyumunu Finike’de keşfedin!

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global