Kars Kayak Otelleri

Filtrele
Sırala
Aramayı Değiştir

Türkiye'nin Kuzeydoğu kesiminde Anadolu'nun Kafkasya'ya açılan kapısı Kars. Köklü tarihi, misafirperver halkı ve doğal güzellikleriyle farklı bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlere Kars'a gitmelerini öneriyoruz. Burada dolaşırken halkıyla kaynaşmaktan çekinmeyin. Bir anlamda kendinizi evinizde hissettirecek kültürüne hayranlık duyacaksınız. Şehri keşfederken köklü tarihiyle kendinizi bir an geçmişte bulurken, bazen de coğrafyasıyla bütünleşmiş mekanları size belgesel tadında bir tatil deneyimi yaşatacak. Lafı fazla uzatmadan hemen Kars'ı tanımaya başlıyoruz.

Kars'ın en ünlü yeri buranın simgesi olarak gösterilen "Ani Harabeleri". Arpaçay Nehri kıyısında bulunan harabeler surları, katedral, camileri ve kilisesiyle gelenleri Kars'a ilk etapta aşık etmeyi başarıyor. Burası aynı zamanda 2016 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil olmasıyla ayrıca önem taşıyor. İkinci rotamız Çıldır Gölü. Burası da Kars'ın gidilmesi gereken en gözde yerlerinden birisi. Kış aylarında buzun üzerinde kızaklarla dolaşırken kendinizi bir eskimo gibi hissedebilir, donmuş gölde sazan ve kefal balığı avlayarak belgesel tadında bir gün geçirebilirsiniz. "Avlamak değil de ben yiyiciyim" diyenler gölün kıyısında bulunan restoranlarında bu balıkların tadına bakabilir.

Kars'ın kutsal ve tarihi yerlerinden biraz bahsedecek olursak, Caferilerin camileri ile Ebul Hasan Harakani Türbesi ve Külliyesi şehrin en önemli dini yapıları olarak gösteriliyor. Osmanlı, Rus, Ermeni ve Gürcü mimarisinin motifleriyle bezeli tarihi yapıları ise gerçekten görülmeye değer. Bunlar arasında Küçük Hamam, Mazlum Oğlu Hamamı, Topçuoğlu Hamamı, İlbeyioğlu Hamamı, Ani Harabeleri, Kars Kalesi, Taş Köprü ve Kars Tabyaları en önemlilerinden. Mimari açıdan en yoğunluklu eserler Ruslar'dan kalma. Defterdarlık Binası, Hekim Evi, Sağlık Müdürlüğü, Eski Vali Konağı ve Tuncer Güvensoy evi bunlardan sadece birkaç örnek. Zaten şehri gezerken Baltık mimarisi örnekleriyle yer yer siz de karşılaşacaksınız.

Şimdi yolumuzu Sarıkamış'a çeviriyoruz. Sarıkamış Şehitliği tarihe tanıklık eden şehrin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden. Rusya'nın 1.Dünya Savaşı esnasında Doğu Anadolu'daki işgalini önlemek için Osmanlı tarafından Sarıkamış harekatı sırasında  90.000'in üzerinde şehit edilen askerlerin anısına yaptırılan bu yeri listenizin başına eklemelisiniz. Denk gelirseniz her yıl düzenlenen anma törenlerine kesinlikle katılın. Bunun dışında Sarıkamış'ı dünyaca ünlü yapan bir diğer özelliği buradaki kayak merkezi. 13 km'yi bulan kayak pistleri, sarıçam ormanları ve kristal karıyla özellikle ilk defa gelenleri bir hayli şaşırtıyor. Kasım-Nisan ayları arasında gelmenizi önerebileceğimiz bu merkezin etrafında bolca konaklama tesisi de mevcut. Kış turizminin yanında gelenlere sunduğu trekking rotaları ise keşfetmenizi bekliyor.

Gelelim Kars'ın o muhteşem mutfağına. Buranın en ünlü yiyeceği kaz. Hatta o kadar ki çorbalarını bile süslüyor. Evelik adlı yöresel çorbalarını deneyimlerken, ayıklanmış kaz etleri yanında suyuna yapılmış bulgur pilavı servisini görürseniz şaşırmayın. Hayatınızda hiç kaz yediniz mi bilemiyoruz ancak buradaki deneyiminiz size başka yerde aynı tadı bulamayacağınıza işaret. Çünkü kendine has bir pişirilme usulü var. Kaz kesildikten sonra önce tuzlanarak kurutuluyor. Ardından kara gömülüyor. Pişirileceği zaman da 24 saat suda bekleniyor. Bu arada asla buzdolabı ya da dondurucuda saklanmıyor. Nedeni ise tadının bozulması. 24 saat suda beklenen kazın suyunun arada da değiştirilmesi gerekiyor. Bunun nedeni ise tuzunu bırakması için. İki defa haşlanan kazın ilk suyu saklanıp bulgur pilavı için ayrılıyor. İkinci haşlamanın ardından da kaz fırına verilip size muazzam bir lezzet sunuyor.

Kars'a ulaşım için hava ya da kara yolunu kullanabilirsiniz. Ancak batı bölgelerinden gelecekler için en ideal şekli tabi ki hava yolu ile ulaşım. Kars Harakani Havalimanı'na mesela İstanbul'dan yaklaşık 2 saat gibi bir sürede varabilirsiniz. Şehirde bu kadar gezilecek yer olunca haliyle tesisleri de bir o kadar fazla oluyor. Her bütçeye uygun otel ve pansiyonları size sayısız seçenek sunuyor. Kar's Otel, Cheltikov Otel, Kars Konak Hotel ve Hotel Kent Ani kentin öneri niteliğinde sayabileceğimiz bazı tesislerinden.

Kars Kayak Otelleri

Kars Kayak Otelleri

fiyatlarını sorgulayabileceğiniz online seyahat portalı Tatil.com!

Kars Kayak Merkezi

Otel Fiyat sorgulama işlemleri ile sizlere en ucuz tatil fırsatlarını sunuyoruz. 208 ülkede, 20.000'den fazla destinasyonda 250.000 otel ve 750 havayolu ile çalışıyoruz.

Kars Kış Otelleri

Tatil.com olarak otel, uçak ve tur paketleri için internetten anında rezervasyon yapabilen Türkiye'nin ilk seyahat portalı olmaktan gurur duyuyoruz.

Kars Kayak Tatili

Kars Kayak Otelleri , Kıbrıs turları, yurt içi ve yurt dışı tur seçeneklerinin yanı sıra kayak otelleri, gemi turları, uçak bileti hizmetlerini online olarak satın alma imkanı sunuyoruz.
Tatil.com sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları Met Global'a aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. Tüm otel bilgileri ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından Tatil.com sorumlu tutulmaz.Otel kategorileri ve yıldız sayıları T.C. Turizm Bakanlığı tarafından belirlenir.
Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2019 Met Global