Malatya

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Malatya, bölgenin en büyük şehridir. Yukarı Fırat Bölümü'nde yer alan şehir; Kayseri, Sivas, Erzincan, Tunceli, Kahramanmaraş, Elazığ, Adıyaman ve Diyarbakır ile komşudur.

Malatya'ya Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Denizden uzakta, yüksek bir ova üzerinde kurulu olan şehir sert karasal iklim etkisindedir. Malatya'da yaz aylarında yüksek sıcaklıklar görülürken, kışın soğuk hava ve yağış hüküm sürer. İklim özellikleri göz önüne alındığında şehri ziyaret etmek için en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Önemli bir kavşak noktası olan Malatya'ya karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşım sağlamak mümkündür. Ülkemizin hemen her şehrinden düzenlenen otobüs seferleri ile Malatya şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta yer alan otobüs terminaline ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda demiryolunu kullanarak merkezden 3 kilometre uzakta yer alan tren istasyonuna gelebilirsiniz. Buralardan şehir merkezine otobüs, minibüs ya da taksi ile ulaşım mümkündür. Havayolu ile merkezden 34 kilometre uzakta bulunan Erhaç Havalimanı'na gelebilirsiniz.

Malatya Gezilecek Yerler

Sahip olduğu stratejik konumu nedeniyle Milattan Önce 6 binli yıllardan itibaren yerleşim yeri olarak kullanılan Malatya, tarih öncesi çağlardan itibaren pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca önemli bir ticaret yolu üzerinde bulunduğu için de medeniyetler arası pek çok savaşa tanıklık etmiş Bu süreçte şehir pek çok kez yağmalanmış, istila edilmiştir. Bu sebeple tarihi eserlerin pek çoğu günümüze ulaşamadan yok olmuş ve şehrin tarihihinin araştırılması zorlaşmıştır. Buna rağmen hatrı sayılır derecede tarii esere ve doğal güzelliğe sahip olan Malatya'da gezilecek yerler oldukça fazladır.

Ülkemizin en büyük höyüklerinden biri olan Arslantepe Höyüğü Malatya'da görülecek yerler arasında belki de en önemlisidir. Bu höyükte M.Ö 5000'li yıllara kadar yerleşimin olduğunun kanıtlarına ulaşılmıştır.

Selçuklu döneminde, İzzettin Keykavus tarafından 1219 yılında inşa ettirilen Battalgazi Ulu Cami de göz alıcı mimarisiyle görülmeye değer bir yapıdır. Yine Selçuklu dönemine ait bir eser olan Kanlı Gümbet Meydanbaşı ilçesinde yer almaktadır. Kesin olmamakla beraber kümbetin idam olaylarında kullandığı ve bu nedenle Kanlı ismini aldığı rivayet edilmektedir. Osmanlı hükümdarı 4. Murat döneminde yapılan, 17. ve 18. yüzyılda büyük bir öneme sahip olan Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı görülecek yerlerdendir. Bunların yanı sıra; Eski Malatya Şehir Surlaeı ve Malatya Kalesi, Beşkonaklar Etnoğrafya Müzesi, Taşhoron Kilisesi ile Hacu Yusuf Camii Malatya'da görülecek tarihi yerlerdendir.

Günpınar Köyü'nde yer alan Günpınar Şelalesi ise Malatya'da görülmeyi hak eden doğal güzelliklerdendir. 40 metre yükseklikten dökülen şelale, kaynağına doğru 1,5 kilometre boyunca doğal yürüyüş parkuruna sahip olmasıyla ziyaretçilerine keyifli bir yolculuk fırsatı sunmaktadır.

Malatya Mutfağı

Kayısının anavatanı olarak bilinen Malatya'da yaz güneşiyle sararıp olgunlaşan ve tadını alan bu meyvenin önemli bir yeri vardır. Yöresel yemeklerinden ise; tandır ekmeği, yufka ekmeği, kınalı ekmek, bazlama, pileke, dönderme, taş küllüğü, tutmaç, yağlı ekmek, gendime çorbası, sumaklı ekşili köfte, kömbe ve sehen kesmesi tadılması gerekenler arasındadır.

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global