Haritada Göster

Filtre

Tesis Özelliği
Tesis Teması
Tesis Tipi

Mus Otelleri

Aradığınız kriterlere uygun 2 tesis bulundu.

Muş, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Ağrı, Bitlis, Erzurum, Bingöl ve Diyarbakır ile komşu olan il doğal ve kültürel bakımdan önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.

Muş’a Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Bulunduğu konum itibariyle karasal iklimin etkisi altında olan Muş’ta yazlar oldukça sıcak geçerken kış ayları soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Dolayısıyla Muş’u ziyaret etmek için en ideal zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. İle karayolu ile ulaşmak isterseniz, şehirler arası otobüsler ile şehir merkezine 2 kilometre uzaklıkta yer alan otobüs terminaline gelebilirsiniz. Demiryolunu kullanarak gelmek isterseniz tren istasyonu şehir merkezine 3 kilometre mesafede yer almaktadır. Havayolu ile kente gelmek isteyenler için; Muş Havalimanı şehir merkezinen 16 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Muş Gezilecek Yerler

Kendine has bir havası olan ilde gerek doğal gerek ise tarih güzellikler oldukça fazladır. Muş’ta gezilecek yerler arasında ilk sırayı orijinalliğini koruyan geleneksel Muş evleri alır. Genellikle iki katlı olan ve bir avlu içerisinde yer alan Muş evlerinin yer aldığı sokaklarda dolaşırken kendinizi eski zamanlarda hissedebilirsiniz.

Bunun yanı sıra; 14. yüzyılda yapıldığı düşünülen ve avlusunda yatan Şeyh Muhammed-i Mağribi tarafından yaptırılan Ulu Cami, Arsanlı Han’ın içinde bulunan ve 17. yüzyılda yapılan Hacı Şerif Camii, 18. yüzyıla ait bir eser olan Alaaddin Bey Camii ve Esenlik Camii Muş’ta görülecek yerler arasındadır.

Muş’ta görülecek yerlerden bir tanesi de Kayalıkaya’da bulunan Kayalıdere Ören Yeri’dir. Urartu dönemine ait pek çok eşya ve yapının kazılar sonucunda ulaşıldığı bu ören yerinde Milattan Önce 7. yüzyıla ait tunç aslan heykeli de çıkarılmıştır. Dolabaş Höyüğü, Bostankale Höyüğü de buna benzer bir yerdir ve görülmeye değerdir.

Bunlara ilave olarak; Çanlı Kilise olarak da bilinen Surp Garabet Kilisesi, Güllü Hamam, Muş Kalesi, Hasbet Kalesi, Malazgirt Kalesi, Arak Manastırı, Çengili (Beyaz) Kilise, Meryem Ana Kilisesi sayılabilir.

Muş’ta görülecek doğal güzellikler arasında ise Haçlı Gölü, Kazan Gölü ya da Bulanık Göl olarak anılan volkanik set gölü vardır.

Muş Mutfağı

Tüm Anadolu’da olduğu gibi Muş da zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Hayvancılığın gelişmiş olması sebebiyle et ve et ürünleri ile yapılan yemekler ön plana çıkmaktadır. Başlıca yemekleri; Muş köftesi, domatesli laana dolması, hez ya da hasut, çorti, keşkek, cavbelek, herse ve mırtögedir.

Muş’ta Alışveriş

Anadoluya özgü el sanatlarının yaygın olduğu Muş’tan dönerken kendinize ve sevdiklerinize birer hatıra almak isterseniz; yöre kadınlarının elleri ile işledikleri, oya, dantel ve boncukları; el dokuması halı ve kilimleri tercih edebilirsiniz.

Tatil Fırsatları

Erken Rezervasyon

otel fiyatlarını sorgulayabileceğiniz online seyahat portalı Tatil.com!

En Ucuz Mus tatil otelleri

Otel Fiyat sorgulama işlemleri ile sizlere en ucuz tatil fırsatlarını sunuyoruz. 208 ülkede, 20.000'den fazla destinasyonda 250.000 otel ve 750 havayolu ile çalışıyoruz.

Online Otel Rezervasyonu

Tatil.com olarak otel, uçak ve tur paketleri için internetten anında rezervasyon yapabilen Türkiye'nin ilk seyahat portalı olmaktan gurur duyuyoruz.

En fazla seçenek

Mus otelleri, Kıbrıs turları, yurt içi ve yurt dışı tur seçeneklerinin yanı sıra kayak otelleri, gemi turları, uçak bileti hizmetlerini online olarak satın alma imkanı sunuyoruz.