Sarıkamış Kayak Otelleri

Filtrele
Sırala
Aramayı Değiştir

Doğu Anadolu bölgesinin Kars iline bağlı ilçesi, eski adıyla "Sarığalmış" Sarıkamış. İlk etapta ismi ilginç gelen bu yerle ilgili türlü rivayetlerin yanısıra, bölgedeki göllerden birinde yetişen sarı kamışlar ilçenin adıyla örtüşen manzaraya sahip. Yerli halkının Selçuklu döneminden kaldığı bilinse de aslında en güzel dönemlerini Rus etkilerinin izlerini taşıyor. Bu yüzden de hem tarihi yapıları hem de sokaklarındaki binalara bakıldığında Rus mimarisini görmek mümkün. Ünlü Sarıkamış hareketı ise buranın tarihe tanıklık eden en büyük hikayesi. 

Sarıkamış turistik anlamda kayak merkeziyle meşhur. Kristal karıyla ünlü olduğu için buzlanma da olmuyor ve gelenleri, özellikle de profeyonel olmayan kayak adaylarını memnun ediyor. Kar yoğunluğu dönem dönem değişse de genellikle Mart ayı sonuna kadar sürdüğü kabul gören gerçeklerden. 1.5'lik kar kalınlığı, 5 etaplı pisti ve beyaz örtüye bürünen sarıçamların arasında kaymak yada dileyenler doğa yürüyüşü de yapabilir muhteşem bir deneyim olacağı kuşkusuz. Yalnız sarıçam ağaçlarının bir özelliği olan kurak havada yetişmesi buranın da nemini düşük kılıyor. Hatta nem oranı için '0' derece desek yanlış olmaz. Bu yüzden gelirken dikkatli giyinmenizi öneririz.

Gelelim Sarıkamış'ın diğer gezilmesi gereken yerlerine. Kahterina Köşkü ile başlayabiliriz. II. Çar Nikola tarafından eşi için yaptırılan, dönemin bazı zamanlarında da hastane ve saray olarak kullanılan köşk, 28 odalı, ahşap bir binaya sahip. Baltık mimarisinin izlerini taşıması ise burayı ayrıca görkemli hale getiriyor. Süngütaşı köyünde yer alan Zivin Kalesi, Urartu döneminde kalan, bölgenin tarihi destinasyonlarından. O döneme ait bulunan seramik parçalarından dolayı Urartu çağından kaldığı biliniyor. Yine Urartular döneminden kaldığı düşünülen "Zek Kalesi", 7. Veya 8. Yüzyılda yapıldığı düşünülen "Micingirt Kalesi", Urartu kralının kızları için inşa ettiği bilinen "Kızlar Kalesi", Yedi kilise (Yenigazi) kalesi, Köroğlu kalesi, Taşlıgüney Kalesi ve Kaya Odaları, Kırankaya Kalesi Sarıkamış'ın tarihi anlamda öneme sahip olan diğer kalelerinden.

Sarıkamış sadece kaleleriyle ünlü bir yer değil elbette. Buraya kadar gelmişken kent merkezinde hükümet konağının hemen yanında bulunan "Kazım Karabekir Cami"sini de görmeden olmaz. Aslında ilk olarak Çar II. Nikola tarafından yaptırılan eser kilise olarak kullanılıyordu. Yapım yılının 1907 olarak bildiği yer, daha sonraları camiye çevrilerek gelenlerin ziyaret ettikleri yerlerde arasında bulunuyor. İlçeye ulaşımdan biraz bahsedelim. Buraya Erzurum ya da Kars şehir merkezlerinden düzenli sefer düzenleyen otobüslerle gelebilirsiniz. Ankara-Kars arası sefer düzenleyen Doğu Ekspresi'nin Sarıkamış'tan geçtiğini de unutmayın. Hava yolu seçeneği için yine Erzurum veya Kars Havalimanları üzerinden bölgeye ulaşmanız mümkün.

Kış turizminden dolayı otel seçeneklerinin de çoğunlukta yer aldığı Sarıkamış'ta özellikle kayak merkezinin çevresinde birçok otel mevcut. Bununla birlikte villa, apart ya da pansiyon gibi seçeneklerden de faydalanabilirsiniz. Kar Tanesi Apart Otel, Sarıkamış Bildik Villas, Sarıkamış Habitat Hotel, White Park Hotel, Şehr-i Beyza Suite Hotel ve Sarıkamış Kar Otel konaklama anlamında önerilerimizden sadece bir kısmı. Gece hayatı için çok aktif olmasa da otellerin restoran ve barlarıyla birlikte canlı müzik organizyonu düzenleyen aktivite seçeneklerinden eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Bunun yanında Ocak ayında gelecekler Sarıkamış Festivali'ne katılmayı ihmal etmemeli.

Sıra geldi ağızları sulandıran Sarıkamış mutfağına. Kayak merkezinin bulunması çevresinde mangalda sucuk ekmek yeme keyfini gelenlere sunuyor. Bunun yanında et ve tahıl tüketiminin yaygın olduğu bilinen bölgede bulgurdan erişte ve kuruta kadar birbirinden güzel ve doyurucu lezzetler sizleri bekliyor. Elbette yemekleri bu kadarla sınırlı değil. Mihriban pilavı, ayran aşı, un helvası, hurma tatlısı, kımı çorbası, kaz lokması, evelik, çiriş, kuzukulağı, madımak, kımı, ısırgan, yemlik çaşır bölgenin en meşhur yöresel tatlarından.

Sarıkamış Kayak Otelleri

Sarıkamış Kayak Otelleri

fiyatlarını sorgulayabileceğiniz online seyahat portalı Tatil.com!

Sarıkamış Kayak Merkezi

Otel Fiyat sorgulama işlemleri ile sizlere en ucuz tatil fırsatlarını sunuyoruz. 208 ülkede, 20.000'den fazla destinasyonda 250.000 otel ve 750 havayolu ile çalışıyoruz.

Sarıkamış Kış Otelleri

Tatil.com olarak otel, uçak ve tur paketleri için internetten anında rezervasyon yapabilen Türkiye'nin ilk seyahat portalı olmaktan gurur duyuyoruz.

Sarıkamış Kayak Tatili

Sarıkamış Kayak Otelleri , Kıbrıs turları, yurt içi ve yurt dışı tur seçeneklerinin yanı sıra kayak otelleri, gemi turları, uçak bileti hizmetlerini online olarak satın alma imkanı sunuyoruz.
Tatil.com sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları Met Global'a aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. Tüm otel bilgileri ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından Tatil.com sorumlu tutulmaz.Otel kategorileri ve yıldız sayıları T.C. Turizm Bakanlığı tarafından belirlenir.
Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2019 Met Global