Tatil.com - Erken Rezervasyon Tatil Fırsatları, Turlar ve Uçak Bileti
Çağrı Merkezi
444 9 051
  • Otel
  • Tur
  • Kıbrıs
  • Yaz Fırsatları
  • 15 Temmuz Otelleri
  • Kampanyalar
Çağrı Merkezi
444 9 051
TUR
Giriş Tarihi
---
Çıkış Tarihi
---
Misafirler
2 Misafir, 1 Oda
  • Anasayfa
  • Yurtiçi Otelleri
  • Adiyaman Otelleri
Sonuçları Filtrele
Toplam Oda Fiyatı
Bölge
Tesis Tipi
Tesis Özelliği
Tesis Teması

Adıyaman Otelleri

13 Tesis
Sırala
İsias Hotel Adıyaman
Fiyatlar için tarih seçin
Antiochos Hotel
Fiyatlar için tarih seçin
Şimdi Üye Ol, Sana Özel Avantajları Keşfet!
Üyelere özel indirimlerimizi kaçırmamak için hemen ücretsiz üye olun!
Arsames Hotel
Ücretsiz WifiAçık Yüzme Havuzu24 Saat Resepsiyon+1
Fiyatlar için tarih seçin
White Star Hotel
Fitness MerkeziAçık Yüzme Havuzu
Fiyatlar için tarih seçin
Hotel Euphrat Nemrut

Hotel Euphrat Nemrut

Adiyaman / Kâhta / Karadut
Fiyatlar için tarih seçin
Bank Banners
Nemrut Kervansaray Hotel

Nemrut Kervansaray Hotel

Adiyaman / Kâhta / Karadut
Fiyatlar için tarih seçin
Vadi-i Leman Hotel
Fiyatlar için tarih seçin
Kommagene Hotel

Kommagene Hotel

Adiyaman / Kâhta
Fiyatlar için tarih seçin
Samos Hotel

Samos Hotel

Adiyaman
Fiyatlar için tarih seçin
Rabat Resort Hotel
SpaFitness MerkeziÜcretsiz Wifi+3
Fiyatlar için tarih seçin
Bank Banners
Hotel Grand İskender
Fiyatlar için tarih seçin
Park Dedeman Adiyaman
Fiyatlar için tarih seçin
Tarih Otel Nemrut
Açık Yüzme Havuzu
Fiyatlar için tarih seçin
  • 1

Anadolu topraklarının en köklü geçmişlerinden birine sahip olan Adıyaman, hem kültürel zenginliği hem de doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir. Yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlayan Adıyaman, görkemli görünüşünün yanında oldukça mütevazi bir şehir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Adıyaman, kuzey ve güney bölgelerinde farklı iklimlere sahiptir. Kuzey kısmı kışın Doğu Anadolu’nın sert ve soğuk iklimine sahipken, güney kısım yazları kurak, kışları ise ılıktır.

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Kommagene Krallığı’na ev sahipliği yapan Adıyaman’a gezi amaçlı pek çok tur yapılmaktadır. Bu nedenle şehirde konaklamak isterseniz, pek çok konforlu Adıyaman Otelleri bulunmaktadır. Adıyaman’da özellikle Güneydoğu Anadolu yöresine benzerlik göstermektedir. Baklagil, et, buğday, sebze temelli olan Adıyaman mutfağında en leziz yemek ve salataları deneyebiliriz.

Bu Anadolu şehri kültürel açıdan oldukça zengin olduğu için, Adıyaman’da gezilecek yerler oldukça fazladır… Adıyaman denilince akla ilk gelen Kommagene Krallığı’dır… “Genler Topluluğu” anlamına gelen Kommagene, Grek ve Perlerin farklı dini inanç, kültür ve sosyal farklılığıyla bir arada yaşamanın en güzel örneklerinden biridir. Toros Dağları’nın farklı yollarla kesiştiği yerde kurulan bu krallık, Suriye’nin Kuzeyi, Pınarbaşı, Fırat Nehri, Toroslar’a kadar yayılmış bir bölgeyi kapsar… Pers Kralı Darius ile Büyük İskender’in akrabası olan bir hükümdar olan Kallinikos tarafından kurulan bir krallıktır.

Nemrut Dağı ise, Kommagene için önemli yerlerden bir tanesidir… UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Kommagene eserleri, dev heykeller ve tümülüsler ile çevrilidir. En güçlü dönemini Antiokhos döneminde yaşayan krallığa ait eserler oldukça dikkat çekmektedir. Kral Antiochos’un tümülüsü yani mezarı, piramit şeklinde yükselti şekilde yapılmıştır. 50 metre yükseklikte ve 150 m çapındadır. Çevresine toprak açılarak teraslar açılömış, arkası dönük durumda koltukta oturur durumda heykeller bulunmaktadır. Zeus, Oromasdes, Krasl Antiochos, Herakles, Ares, Apollon, Mithra, Helios, Hermes, Tcyche – Fortuna tanrılarının bulunduğu heykeller dünyada da oldukça ünlüdür.

Kommagene Krallığı’nın başkenti Arsameia’dır. Arsemez tarafından kurulan ve krallığın yazlık başkentidir. Mithridathes Callinichos’un mezar tapınağı ve sarayının bulunduğu bı yerde, tören yolunda bulunan Mitras kabartma steli, ayin platformunda Antiochos-Heraklas tokalaşma steli ve Anadolu topraklarının en büyük Grekçe yazıtı burada bulunmaktadır. Yazıtın hemen yanında derin bir tünel ve dehliz bulunmaktadır. Doğu Teras, merdivenlerde çıkılan tanrılar, atalar galerinden ve sunaktan oluşan bir yerdir. Burada tanrıların başlarından oluşan galeri de Antiochos’ta bulunur. Batı-Kuzey Teras’ında ise Kralın tanrılarla selamlaşması ve aslan horoskoptur.

Gerger Kalesi yine Arsamez tarafından M.Ö. 2. yüzyılda Fırat Nehri’nin çevresinde yer alır. Perre Antik Kenti ise, Kommagenelilerin önemli bi yerleşim merkezidir. Perre Antik Kenti’nde bulunan kaya mezarları ve mezarlardaki kabartmalar dikka çekiyor. Cendere Köprüsü ise, Cendere Çayı’nın en dar bölümünde tek kemerli olarak yapılmış bir köprüdür. Roma İmparatoru Septimus Severus ve ailesi adına yaptırılmıştır.

Adıyaman neyi ile ünlü?

Adıyaman, Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan bir il ve il merkezi şehri olarak bilinir. Bu bölge, özellikle şu özellikleri ile tanınır: Nemrut Dağı, M.Ö. 1. yüzyıla dayanan büyüleyici dev heykelleri ve tümülüsleriyle ön plana çıkar. Nemrut Dağı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır ve tarih ve doğanın muhteşem bir birleşimini sunar. Ayrıca, Kahta Kalesi gibi tarihi yapılar da ziyaretçilerin ilgisini çeker. Adıyaman mutfağı da öne çıkar ve Adıyaman kebabı gibi geleneksel lezzetlerle ünlüdür. El sanatları, el yapımı halılar ve kilimler gibi ürünlerle zengindir. Adıyaman, tarihi, kültürel zenginlikleri ve kendine özgü mutfağıyla tanınan bir bölge olarak öne çıkar ve turistler için çekici bir destinasyon sunar.

Tatil Kategorileri
Tatil.com
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Rezervasyon süreçleri ve sonrası için;
444 9 051
tursabetbis
CRM Holding
Ödeme
Hemen Ara WhatsApp Destek