0 Gece

Filtrele

Bölge
Tesis Özelliği
Tesis Teması
Tesis Tipi

Elazig Otelleri

Aradığınız kriterlere uygun 8 tesis bulundu.

Elazığ, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alan bir ilimizdir. Bingöl, Tunceli ve Malatya ile komşudur. M.Ö 2 binli yıllara dayanan tarihi, birbirinden güzel özellikler içeren kültürü, tabiat ananın şekillendirdiği doğal güzellikleri ve misafirlerini en iyi şekilde ağırlamak için çalışan Elazığ otelleri ile ülkemizin görülmesi gereken yerleri arasındadır.

Elazığ’a Nasıl ve Ne Zaman Gidilir?

Anadolu’nun doğusu ile batısını birbirine bağlayan önemli bir kavşak olan Elazığ’dan önemli karayolları ve tren hattı geçmektedir. Ülkemizin hemen her ilinden düzenenlenen otobüs seferleri ile karayolu üzerinden ulaşabileceğiniz Elazığ’a dilerseniz Muş – Tatvan ve Diyarbakır tren hatlarını kullanarak demiryolu ile de ulaşabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım ise Ankara’ya direkt uçuşlar ile sağlanırken Ankara bağlantılı İstanbul, İzmir ve Antalya’ya uçuşlar yapılmaktadır.

Doğu Anadolu’da yer almasına rağmen bölgenin diğer illerinden farklı olan Elazığ’da kışlar oldukça soğuk ve kar yağışlı geçerken yaz ayları sıcak ve kuraktır. Ancak ilin çevresi baraj gölleri ile çevrili olduğu için bu ilkimi bir nebze de olsa yumuşatmaktadır. Tüm bunlar göz önüne alındığında şehri ziyaret etmek için en uygun zamanın ilkbahar ayları olduğu söylenebilir.

Elazığ’da Yapılacaklar

Tarihi Milattan Önce 20. yüzyıla kadar uzanan Harput Antik Kenti’nin devamı niteliğinde olan Elazığ’da görülecek yerler arasında birbirinden güzel tarihi eserler ve doğal güzellikler yer almaktadır. Burada bahsettiğimiz Harput Antik Kenti, Elazığ’da gezilecek yerler arasında ilk sırayı almaktadır. Hurrilere, Hititlere, Urartulara, Romalılara, Araplara yurt olan Harput en az 4 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Taş Kale manasına gelen Harput adının hakkını veren bir antik kent olmuştur. Taş yapılar ile bezenmiş olan Harput bugüne kadar ayakta kalmayı başarmış bir açık hava müzesidir.

Harput’ta görülecek yerler arasında ise ilk sıra kentin simgesi Haput Kalesi’dir. Süt Kalesi olarak da anılan kale Urartular tarafından inşa edilmiştir. Bir rivayete göre kalenin inşasında harcına su yerine süt konulduğu bu nedenle Süt Kalesi olarak anıldığı söylenir. Harput’ta gezilecek yerler arasında bir diğeri ise Ulu Camii’dir. 1156 yılında Artuklular tarafından yaptırılan cami Anadolu’nun en eski ve en önemli yapılarındandır. Minaresinin eğri olması nedeniyle bu cami Eğri Minareli Camii olarak da anılır. Alacalı Cami, Kurşunlu Cami, Ağa Cami ve Meryem Ana Kilisesi antik kentin diğer önemli yapılarındandır.

Harput’un en göz alıcı doğal güzelliği ise Buzluk Mağarası’dır. Yazın serin, kışın ise sıcak olma gibi bir özelliğe sahip olan bu mağara bölge halkı tarafından buzluk olarak kullanılmıştır.

Elazığ Mutfağı

Zengin Anadolu mutfağına birbirinden güzel tatlar sunan Elazığ mutfağında yüzlerce çeşit yemek vardır. Tutmaç, Umaç aşı, kara kavurma gibi yöresel tatların bulunduğu Elazığ Mutfağı’nda üç öğün yemek yemenin dışında bir de kuşluk ve yatsılık öğünleri vardır. Meyve, kuruyemiş ve pestil gibi şeylerin ikram edildiği bu öğünler şehirde geleneksel özelliklerin korunduğunun göstergesidir.

Tatil Fırsatları

Erken Rezervasyon

otel fiyatlarını sorgulayabileceğiniz online seyahat portalı Tatil.com!

En Ucuz Elazig tatil otelleri

Otel Fiyat sorgulama işlemleri ile sizlere en ucuz tatil fırsatlarını sunuyoruz. 208 ülkede, 20.000'den fazla destinasyonda 250.000 otel ve 750 havayolu ile çalışıyoruz.

Online Otel Rezervasyonu

Tatil.com olarak otel, uçak ve tur paketleri için internetten anında rezervasyon yapabilen Türkiye'nin ilk seyahat portalı olmaktan gurur duyuyoruz.

En fazla seçenek

Elazig otelleri, Kıbrıs turları, yurt içi ve yurt dışı tur seçeneklerinin yanı sıra kayak otelleri, gemi turları, uçak bileti hizmetlerini online olarak satın alma imkanı sunuyoruz.