Kütahya Otelleri

gülümser-hatun-termal Yarım Pansiyon

Gülümser Hatun Termal

Kütahya
197.5 TL 185.65 TL
%6 indirim!
emet-thermal-resort-&-spa Yarım Pansiyon

Emet Thermal Resort & Spa

Kütahya
79.8 TL 65.76 TL
%17 indirim!

Kütahya

Tarihi milattan önce 3 bin yılına kadar uzanan Kütahya şehri, Ege bölgesinin iç kesimlerinde yer almaktadır. Bilinen en eski uygarlığın Hititler olduğu Kütahya şehri, Gemiyanoğulları Beyliği'nden Osmanlı İmparatorluğu'na birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerden birçok izi ise halen bünyesinde bulundurmaktadır.

Kütahya şehri sahip olduğu doğal güzellikler ve tarihi özellikli yapılar ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatini cezbetmektedir. Kütahya'da Gezilecek Yerler listesini yine bu tarihi özellikli yapılar ve doğal güzellikler oluşturmaktadır. Bu eserlerin başlıcalarını sıralayacak olursak ilk olarak Kütahya Arkeoloji Müzesi'nden bahsetmemiz gerek. 1314 yılında medrese olarak yapılan eser, 1965 yılından itibaren müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müze içerisinde Paleolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birçok eser sergilenmektedir. Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan Yıldırım Bayezid Han Ulu Camisi, Kütahya şehrinin en büyük camisidir.

Türkiye'nin tek çini müzesi olan Kütahya Çini Müzesi, 1999 yılından itibaren ziyarete açılmıştır. Müzede Anadolu medeniyetlerinden kalma çiniler, taş kitabeler ve benzeri eserler sergilenmektedir. Arapların Anadolu'ya gerçekleştirdiği akınlara karşı milattan sonra 9. yüzyılda bizans tarafından inşa edilen Kütahya Kalesi görülmeye değerdir. İki ya da üç katlı olarak inşa edilen Kütahya Evleri, Anadolu mimarisinin güzel örneklerini oluşturmaktadır. Kütahya Hisar tepesinde yer alan Döner Gazino, 1973 yılında yapılmıştır. Eşsiz mimarisi ve tarihi dokusuyla dikkat çeken Kütahya Konağı, yöresel ürünleri ile dikkat çekmektedir. Bağımsız Macaristan'ın lideri Lajos Kossuth'un 2 sene boyunca ikamet ettiği Macar Evi'nde Lajos Kossuth'a ait eserleri görebilirsiniz.

Mevlevi kültürünün 3. önemli merkezi olma özelliğine sahip olan Dönenler Mevlevihanesi, tamamı ahşap olarak dizayn edilmiş iç dekoru ile görülmeye değerdir. Osmanlı döneminde şehzadelerin eğitim yeri olarak kullanılan Germiyan Konağı, şimdilerde ise Kütahya mutfağının eşsiz lezzetlerini tadabileceğiniz bir yer olarak hizmet vermektedir. Rüstem Paşa tarafından 1550 yılında yaptırılan Rüstem Paşa Medresesi ve El Sanatları Çarşısı'ndan şehre özgü hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Evliya Çelebi'nin 1611 yılında doğmuş olduğu konağın müzeye dönüştürülmesi ile oluşan Evliya Çelebi Müzesi, Dumlupınar Şehitliği, İshak Fakih Camii ve Çinili Cami'nin de dahil olduğu pek çok eseri Kütahya seyahatinizde görebilirsiniz.

Kütahya'nın sahip olduğu doğal güzelliklerden kaplıcalarda sağlık bulabilirsiniz. Tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken şehirde, konforu ile ün yapan Kütahya Otelleri, misafirlerinin memnuniyetini sağlamaktadır. Siz de Kütahya'yı tatil planlarınız arasına ekleyin; tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bu Ege şehrini keşfetmek için geç kalmayın!
 

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global