Konya Otelleri

Konya

Konya, İç Anadolu Bölgesi'nde yer almakta olup ülkemizin en gözde şehirleri arasında bulunmaktadır. Anadolu'nun orte yerinde bulunması sesbiyle köklü bir tarihe tanıklık eden şehir medeniyetlerin buluşma merkezi gibidir. Tarihi zenginlikleri, dini merkezleri, Türk kültürüne kattığı motifleri, bir nesle öncülük etmiş olup günümüzde de izinden yürünen önemli isimleri, turistik yerleri ve misafirlerini en güzel şekilde ağırlama için hazırlanan Konya otelleri ile ülkemizde mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bugün; Niğde, İçel, Antalya, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Ankara ile komşu olan Konya geçmişe pek çok medeniyete yurt olmuştur. Tarih öncesi dönemin kalıntılarına rastlanan Konya; Frigler, Roma İmparatorluğu, Büyük Selçuklu Devleti, Karamanoğulları Beyliği ve Osmanlı Devleti gibi önemli kültürlerin etkisinde kalmış ve muazzam bir kültürel birikim ortaya çıkarmıştır.

Konya'ya Nasıl ve Ne Zaman Gidilir?

Yazın çok sıcak kışın ise çok soğuk olan Konya'yı ziyaret etmek için en ideal zamanlar ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Ülkemizin hemen her yerinden Konya'ya uçak otobüs ulaşımı sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra 2011 yılından beri hızlı tren seferleri de düzenlenmektedir.

Konya'da Gezilecek Yerler

Bu tarihi birikimin sonucu olarak Konya gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. 2012 yılında UNESCO Dünya Mirasi Listesi'ne alınan Çatalhöyük bu yerlerin en başında gelmektedir. Günümüzden 9 bin yıl öncesinde yerleşim yeri olarak kullanılan, Neolitik ve Kalkolitik Çağ'dan izler barındırır. 2 bin yıl kesintisiz olarak iskan edildiği anlaşılan Çatalhöyük'te tarih öncesi dönemlere ait önemli izler taşır.

Hayatının büyük bölümünü Konya'da geçirip, döneminin ve günümüzün önemli mutasavvıflarından olan Mevla Celaleddin Rumi'nin Müzesi ve Türbesi de Konya'da görülecek yerler arasındadır. Ünlü düşünce adamının kabrinin de yer aldığı yapı Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Mevlana'nın en yakın dostu ve hocası olan Şems-i Tebrizi'nin adına inşa edilen cami ve türbe de görülmelidir. Bu iki önemli mekana yerli turistler kadar yabancı turistler de ilgi göstermektedir. Konya'da görülecek diğer önemli tarihi ve kültürel mekanlar; Alaaddin Cami ve Tepesi, Sille Köyü, Valide Sultan Hamamı, Selimiye Camisi, Gömeç Hatun Türbesi ve daha pek çok yapı sayılabilir.

Yerköprü Mağarası ise Konya'nın doğal güzellikleri arasındadır. Göksu Nehri'nin aktığı bir vadi içerisinde yer alan mağaranın tamamı traverten tüfünün altında bulunmaktadır ve nehrin bir kısmı buradan çıkmaktadır. Bu da mağaraya cazibe katmaktadır.

Konya Mutfağı

İç Anadolu Mutfağı'nın en güzel lezzetlerine ev sahipliği yapan Konya'da en meşhur lezzetler etli ekmek, peynirli pide ve fırın kebabıdır. Bunların yanı sıra; bamya çorbası, tirit, sac arası, yoğurt çorbası ve düğün pilavı Konya'ya gidilmişken mutlaka tadılması gerekenler arasındadır.

Konya'da Alışveriş

Konya seyahati dönüşünde hem kendinize bir hatıra almak hem de sevdiklerinize bir hediye götürmek isterseniz şehre özgü olan seramik eserleri, bakır işlemeli eşyaları, Mevlana şekerini ve peynir şekerini tercih edebilirsiniz.

Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2018 Met Global