Çankırı Kayak Otelleri

Filtrele
Sırala
Aramayı Değiştir

İç Anadolu Bölgesi'nde Türkiye'nin en önemli kaya tuzu rezervine sahip olan ili Çankırı. Kızılırmak'ın kolları olan Acıçay ve Tatlıçay'ın birleştiği yerde kurulan şehirdeki dar sokaklı mahaller şehre mistik bir hava katıyor. Alabildiğine uzanan geniş orman bölgesinin içinde iğne yapraklı ağaçlarından tutun da sarıçam, karaçam, ardıç, meşe, köknar ve ladin gibi türleriyle sizi masalsı bir yolculuğa davet ediyor. Doğal güzelliklerinin yanında av hayvanlarıyla da ünlü olan kenti avcılıkla uğraşanlar tarafından sık sık ziyaret ettiği de biliniyor.

Bizans çağındaki adı "Germanikopolis" ve "Gangra" olarak bilinen Çankırı'nın günümüzdeki ismi Cumhuriyet döneminde kurulmuş. Haliyle tarihi anlamda burada gezilecek yerler oldukça fazla. Fakat bu yapılarından önce dilerseniz gitmeniz gereken bölgenin zengin termal kaynaklarından bahselim. Bunlar sırasıyla; Bayramören İçmesi, Çavundur Termali, Acısu Termali, Şıhlar Nezle Suyu, Hışıldayık İçmesi ve Bozan Hamamı gibi gelenlerin sağlığına iyi gelecek yerler arasında bulunuyor.

Çankırı gezimize ilk olarak Sakaeli Kaya Mezarları'ndan başlıyoruz. Dikine inen yamaçlarıyla burası Bizans döneminden kalma bir yapı. Gelin kayası noktasında meydana gelen oluşumlar ise adeta peri bacalarını andırıyor. Yazımızın başında şehri asıl önemli kılanın meşhur tuz rezerveleri olduğundan bahsetmiştik. O zaman ünlü Tuz Mağarası'nı görmeden Çankırı'dan dönmek olmaz. Tuzdan sarkıt ve dikitlerin yer aldığı bu mağarada tuz heykelleri görüp görebileceğiniz en ilginç doğal oluşumlardan. İnsan eliyle oyulan tapınak "Cendere (Salman) Höyük" ise Çankırı'nın bir başka ilginç doğla oluşumlarından.

Sanatsal anlamda 116 parçanın sergilendiği "Çankırı Müzesi", surları moloz taş ve tuğla karışımından oluşturulan "Çankırı Kalesi ve Emir Karatekin Bey Türbesi", Melan Çayı üzerine kurulu tarihi "Bayramören Tarihi Ahşap Köprüsü", Roma ve Bizans dönemine ait olduğu bilinen ve civarındaki ev, kilise ve mağaraları da ziyaret edebileceğiniz "İndağı Kaya Mezarı", 'asker balık' tabiri ile anılan "Balıklı Göl" görülmesi gereken yerlerden sadece bir kısmı. Bu balıklı göle 'asker' denmesinin sebebi, her yerinde yaraların bulunması. Bu yaralar Çanakkale Savaşı sırasında ortaya çıktı. Hatta ilk başta yaraları yoktu ve savaş sırasında balıkların bir kısmı azaldı. Savaşın ardından da balıklar yaralı bir şekilde gölde yüzmeye başladı.

Çankırı'nın doğa güzelliklerine eşlik etmek, aynı zamanda deniz bisikletleri ve teknelerle keyifli zaman geçirmek isteyenlerin uğrak noktası olan "Alpsarı Göleti"ne de mutlaka gelmelisiniz.  Yapay çim saha, kondisyon aletleri, restoran, masabanklar, perguleler, bisiklet ve yürüyüş yolları, voleybol ve basketbol sahaları ve tenis kortuyla burada zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız bile. Karacaözü Köyü'nün dere yatağının kenarında bulunan koca meşeyi de ziyaret ederek Çankırı'nın yeşil noktalarını bitirebilirsiniz. Kış aylarında gelecekler için Ilgaz Doruk Mevkii tam da sizler için düşünülmüş bir yer. Kış turizminin en iyi olanaklarını sunan mevki, güzel pistlerinin yanında konaklama kapasitesi de sonra derece geniş olan bir destinasyon.

Çankırı'ya ulaşım için hava yolunu tercih edenler Ankara Esenboğa Havalimanı üzerinden buraya ulaşımlarını gerçekleştirebilirler. Ankara-Zonguldak demiryolu ise ulaşım için bir başka seçenek. Kara yolu da pek çok şehir gibi seçeneği en bol olanlardan. Hemen hemen her ilden direkt olarak kalkan otobüs seferlerinden faydalanabilirsiniz. Konaklama anlamında 2'den başlayıp 4 yıldızlı otel seçeneklerine kadar tercihinizez uygun tesisler mevcutken, Ilgaz dağı çevresindeki oteller ise bir başka seçenek olarak karşınıza çıkıyor. Dileyen şirin butik otellerini de tercih edebilir.

Meşhur buğday ürünleriyle ünlü olan Çankırı'da ne yemeli? sorusunda yanıtımız, tarhanasından bulguruna, keşkeğinden yarmasına kadar uzanan çok geniş bir sofra çıkıyor karşınıza. Hamurdan bükme, çullama, pıhtı, cızlama, mantı, Tatar böreği, çekme helvası ve baklava ise buranın yöresel lezzetlerinden.

Çankırı Kayak Otelleri

Çankırı Kayak Otelleri

fiyatlarını sorgulayabileceğiniz online seyahat portalı Tatil.com!

Çankırı Kayak Merkezi

Otel Fiyat sorgulama işlemleri ile sizlere en ucuz tatil fırsatlarını sunuyoruz. 208 ülkede, 20.000'den fazla destinasyonda 250.000 otel ve 750 havayolu ile çalışıyoruz.

Çankırı Kış Otelleri

Tatil.com olarak otel, uçak ve tur paketleri için internetten anında rezervasyon yapabilen Türkiye'nin ilk seyahat portalı olmaktan gurur duyuyoruz.

Çankırı Kayak Tatili

Çankırı Kayak Otelleri , Kıbrıs turları, yurt içi ve yurt dışı tur seçeneklerinin yanı sıra kayak otelleri, gemi turları, uçak bileti hizmetlerini online olarak satın alma imkanı sunuyoruz.
Tatil.com sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları Met Global'a aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. Tüm otel bilgileri ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından Tatil.com sorumlu tutulmaz.Otel kategorileri ve yıldız sayıları T.C. Turizm Bakanlığı tarafından belirlenir.
Tatil.com Site Kullanım Kuralları ve Güvenlik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar. © 2019 Met Global