0 Gece

Filtrele

Tesis Özelliği
Tesis Teması
Tesis Tipi

Çorum Otelleri

Aradığınız kriterlere uygun 7 tesis bulundu.

Çorum, ülkemizin Orta Karadeniz Bölümü’nün iç kesimlerinde yer almaktadır. Amasya, Yozgat, Çankırı, Sinop, Samsun ve Kırıkkale ile komşu olan Çorum; Hitiler’i barındıran zengin tarihi, ünü ülke sınırlarını aşan leblebisi, doğal güzellikleri ve misafirlerini en iyi şekilde ağırlamak için çalışan Çorum otelleri ile ülkemizin görülmesi gereken yerlerindendir.

Çorum’a Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Çorum, Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer aldığı için daha çok Karadeniz ikliminin etkisi altındadır. Ancak iç kesimlerde kaldığı için zaman zaman karasal iklim özellikleri de gözlemlenir. İlde yazlar sıcak geçerken, kış aylarında hava sıcaklıkları oldukça düşer. Dolayısıyla şehri gezmek için en ideal zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Çorum’a doğrudan havayolu ile ulaşım sağlamak mümkün değildir. Kente en yakın havalimanı Samsun ve Ankara’da yer almaktadır. Uçak ile gelmek isteyenler bu havalimanlarından aktarma yaparak Çorum’a ulaşım sağlayabilirler. Bununla birlikte ülkemizin hemen her şehrinden Çorum’a düzenli olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Çorum’da Gezilecek Yerler

Anadolu tarihinde önemli bir yere sahip olan Çorum için medeniyetler beşiği demek yanlış olmaz. Yapılan kazı çalışmaları sonucu kentin yerleşim tarihinin Cilalı Taş Devri’ne kadar gittiği ortaya çıkarılmıştır. Bu döneme ait önemli höyüklerin bulunduğu kentin, yerleşim yeri olmaya devam etmesiyle tarih boyu pek çok farklı medeniyete yurtluk yapmıştır ve farklı kültürlerin etkisinde kalarak şekillenmiştir.

Hititler gibi önemli bir devlete başkentlik yapmış olan Hattuşa’nın bulunduğu Çorum gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Bunlardan en önemlisi Hititlerin mirası olan Alacahöyük’tür. Anadolu’da yer alan kültür mirasları arasında en önemlilerinden olan bu höyükte yapılan çalışmalar sonucunda; Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit ve Frig Çağı olmak üzere 4 ayrı kültür çağına ve 14 yapı katına rastlanmıştır. Höyükten bulunan en önemli eser 13 karala ait olan mezarlardır.

Çorum’da görülecek yerler arasında yer alan bir diğer önemli tarih eser ise Yazılıkaya Tapınağı’dır. 13. yüzyılda inaş edilmiş bir Hitit tapınağı olan bu eser, duvarlarında sahip olduğu figürler ile dikkat çekmektedir.

Hititler’in ilk başkenti olan Hattuşa da Çorum’un önemi tarihi yerlerindendir. Sahip olduğu tarihi önemiyle UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Döneminin en önemli mimari merkez ve sanat merkezi olan kentte Milattan Önce 3 binli yıllara kadar uzanan izler bulunmuştur. Kral Kapısı, Sfenskli Kapı ve Arslanlı Kapı burada ortaya çıkarılan eserlerdendir.

Çorum’un biraz da doğal güzelliklerinden bahsetmek gerekirse; kentte görülmeye değer en güzel yer İncesu Kanyonu’dur. 12 kilometre uzunluğunda olan kanyon kendini doğanın huzurlu atmosferine bırakmak isteyenler için biçilmiş kaftandır. Ayrıca kanyonun sol tarafında yer alan kayaların üzerinde bulunan Kybele kabartmaıs bu kanyona tarihi bir önem de atfetmiştir.

Çorum Mutfağı

Çorum’a gitmişken burada tadılacak ve hatta yanımıza alıp götürülecek lezzetlerin başında leblebi gelir. Bunun dışında; keşkek, iskilip dolması, kuru mantı, cevizli çörek, sıkma baklava, çatal aşı ve şekerleme Çorum kültürünün önemli lezzetlerindendir.

Tatil Fırsatları

Erken Rezervasyon

otel fiyatlarını sorgulayabileceğiniz online seyahat portalı Tatil.com!

En Ucuz Çorum tatil otelleri

Otel Fiyat sorgulama işlemleri ile sizlere en ucuz tatil fırsatlarını sunuyoruz. 208 ülkede, 20.000'den fazla destinasyonda 250.000 otel ve 750 havayolu ile çalışıyoruz.

Online Otel Rezervasyonu

Tatil.com olarak otel, uçak ve tur paketleri için internetten anında rezervasyon yapabilen Türkiye'nin ilk seyahat portalı olmaktan gurur duyuyoruz.

En fazla seçenek

Çorum otelleri, Kıbrıs turları, yurt içi ve yurt dışı tur seçeneklerinin yanı sıra kayak otelleri, gemi turları, uçak bileti hizmetlerini online olarak satın alma imkanı sunuyoruz.